Czarny scenariusz dla tegorocznej kampanii cukrowniczej się nie sprawdzą. Pogoda nie wyrządziła olbrzymich straty w uprawach i chociaż prognozy mówią, że produkcja cukru na świecie będzie mniejsza o 13 procent od zeszłorocznej, to jednak wszyscy patrzą z optymizmem w przyszłość.
Wszystko dlatego, że światowe zapasy są bardzo duże. Aż połowa wyprodukowanego rok temu cukru czeka na chętnych w magazynach. Tak jest na całym świecie. U nas Agencja Rezerw Materiałowych już uruchomiła swoje zapasy. Cena wywoławcza kilograma to 2 złote 55 groszy.
Jednak problem jest ze sprzedażą, bo przetwórcy myśląc, że tegoroczna kampania będzie słaba, pospieszyli się z zakupami i teraz sami mają pełne magazyny. Dlatego cena w kraju od kilku tygodni spada.
Dziś koncerny oferują kilogram cukru w 50 kilogramowych workach po średniej cenie 2 złotych 60 groszy. To 15 groszy mniej niż we wrześniu. Ale to słaba pociecha, bo kupować nie ma kto. Kto chciał więc zarobić na sprzedaży, musiał sprzedać cukier w czasie wakacji, gdy cena za kilogram w hurcie dochodziła do 2 złotych 80 groszy. Teraz na większy zysk nie ma co liczyć.
Cukier biały – giełda w Londynie USD / tonę
transakcje natychmiastowe
lipiec 485
sierpień 400
wrzesień 365
październik 385
Na świecie cena cukru białego w transakcjach natychmiastowych nieco wzrosły. Chociaż szacunki zbiorów trzciny cukrowej są optymistyczne, to przetwórcy wolą dmuchać na zimne i decyduje się na zakupy już teraz.
Cukier biały – giełda w Londynie USD / tonę
transakcje terminowe
lipiec 489
sierpień 432
wrzesień 373
październik 399
Ceny cukru w 50’kg workach zł/kg
na wolnym rynku
lipiec 2,66
sierpień 2,70 – 2,80
wrzesień 2,70 – 2,74
październik 2,55 – 2,65
Część pośredników przygotowuje się do sprzedaży przedświątecznej, dlatego cena cukru w transakcjach na listopad wzrosła o 26 dolarów.