W opinii polskich konsumentów, ceny podstawowych artykułów konsumpcyjnych są coraz bardziej stabilne. Coraz mniej osób uważa, że drożeje cukier, mięso i pieczywo - wynika z badań CBOS.
O ile w lipcu 2004 roku 87 proc. badanych uważało cukier i wyroby cukiernicze za drożejące, o tyle w grudniowych badaniach CBOS taką opinię wyraziło już tylko 40 proc. badanych. W lipcu 2004 r. 92 proc. uważało, że drożeje mięso i wędliny, a w grudniu - 62 proc. Pieczywo za drożejące uważało w lipcu 61 proc. badanych, a w grudniu - 28 proc.
Pomimo że badani zauważają stabilizację cen, 74 proc. Polaków uważało w grudniu 2004, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy ceny wzrosną. W listopadzie 2004 odsetek oczekujących wzrostu cen był mniejszy - wynosił 69 proc.
Jedynym towarem, którego wzrost cen respondenci dostrzegali są świeże owoce i warzywa. W grudniu o 12 pkt proc., do 40 proc., wzrósł odsetek osób, które zauważyły wzrost cen tych towarów. CBOS podkreśla jednak, że sezonowy wzrost cen warzyw i owoców nie jest niczym nienaturalnym.
Opinie o zmianach cen wyrażane przez respondentów w dwóch ostatnich sondażach wskazują, iż symptomy "szoku cenowego" są znacznie słabsze, niż miało to miejsce w lipcu – napisano w opracowaniu CBOS.
Jednak nadal w prawie co trzeciej polskiej rodzinie kupuje się gatunki tańszego niż dotychczas mięsa i wędlin (32 proc. gospodarstw). 23 proc. rodzin kupuje tańsze papierosy, 22 proc. - tańszy nabiał i środki czystości, 20 proc. - tańszy cukier i wyroby cukiernicze.
CBOS zwrócił jednak uwagę, że reakcja Polaków na wzrost cen rzadziej polega na ograniczaniu spożywanych ilości drożejących towarów niż na rezygnacji z jakości. Ponadto, o ile w lipcu ubiegłego roku 29 proc. ankietowanych informowało o zmniejszeniu ilości kupowanego mięsa i wędlin, to w grudniu odsetek osób deklarujących zmniejszone zakupy spadł do 17 proc. Podobną tendencję zanotowano przy zakupach innych grup towarów.
Z pewnością nie można mówić o progresji szoku cenowego, a wręcz przeciwnie - o jego wygasaniu – napisano w opracowaniu CBOS. Badania "Aktualne problemy i wydarzenia" CBOS przeprowadził na początku grudnia, na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.