Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Butelkowana woda może prowadzić do bezpłodności

31 marca 2009
Według badań przeprowadzonych w Niemczech, nawet trzy z czterech plastikowych butelek wody pitnej może zawierać składniki trujące które mogą być związane z  powstawaniem raka u kobiet  oraz niepłodnością mężczyzn. Okazało się, że składniki chemiczne wody mineralnej zawierają estrogen który może być jednym z czynników przyśpieszających bezpłodność mężczyzn oraz powstawanie raka piersi kobiet. Dla porównania, w wodzie mineralnej pakowanej do butelek szklanych, tylko jedna butelka na cztery zawiera takie substancje szkodliwe.

Te estrogenowe składniki, zwane też ksenoestrogenami, przenikają do wody z plastikowych butelek. Jednak może to być tylko wierzchołek góry lodowej, gdyż opakowania plastikowe mogą być źródłem zatruć również innych produktów spożywczych. Jest możliwe, że substancje te z kolei powodowują w organizmie zakłócenia w działaniu gruczołów męskich.
Ksenoestrogeny z plastikowych butelek to tylko część zagrożeń na jakie jesteśmy wystawieni w otaczającym nas środowisku. Substancje chemiczne zawierające estrogen, które blokują działanie testosteronu u mężczyzn i zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet i prostaty u mężczyzn, stają się coraz bardziej rozpowszechnione. W niektórych regionach świata są akweny wodne w których ryby są już zatrute estrogenami.
Substancje te produkowane są zazwyczaj przez przemysł, gospodarstwa rolne, przenikają do środowiska z nawozów sztucznych oraz z miejskich oczyszczalni wody.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę