Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Budżet Polski zbyt optymistyczny

5 stycznia 2016
Polska gospodarka przez kryzys w strefie euro zwolni w przyszłym roku - uważają eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Oczekuje się, że rosnące bezrobocie oraz ograniczenia w dostępie do kredytów odbiją się na wydatkach gospodarstw domowych.

Oceniają, że przyszłoroczny wzrost wyniesie w granicach 1,75% PKB - to ostrożniej niż planuje rząd, który w budżecie założył wzrost na poziomie 2,2%. W tym roku Polsce uda się osiągnąć wzrost PKB na poziomie 2,25%.

Zdaniem ekspertów Międzynarodowego Funduszu Walutowego dobre wyniki zawdzięczamy solidnym fundamentom gospodarki oraz skutecznej polityce. - Jednak przed nami gorszy czas - mówi Julie Kozack z Funduszu. - Naszym zdaniem głównym wyzwaniem dla zapewnienia wzrostu w Polsce jest teraz wsparcie gospodarki. Z zadowoleniem witamy rozluźnienie polityki monetarnej i naszym zdaniem jest przestrzeń dla dalszego cięcia stóp procentowych - podkreśliła.

Dodała. że priorytetem w średnim okresie będzie redukcja relacji długu publicznego do PKB. Kontynuowane powinny być też reformy systemu emerytalnego, szczególnie w zakresie emerytur uprzywilejowanych grup zawodowych.

Ludwik Kotecki z Ministerstwa Finansów komentując raport ekspertów MFW, szacunek wzrostu gospodarczego nazwał ostrożnym. Ze stanowiska funduszu wynika, że ustrzegliśmy się błędów w polityce gospodarczej, co spowodowało, że jesteśmy i byliśmy "zieloną wyspą". Kotecki podkreśla, że Polska choć nie korzysta wciąż zachowa elastyczną linię kredytową i na razie nie planuje zmiany jej parametrów.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę