FAMMU/FAPA podała, że największa brazylijska firma handlowa Copersucar szacuje, że eksport cukru w środkowopołudniowym rejonie kraju, gdzie zbiera się około 90 proc. trzciny cukrowej w Brazylii, wzrośnie w sezonie 2013/14 (kwiecień/marzec) o 8 proc. z 24 do 26 mln ton. Firma oczekuje aż 22 proc. spadku wywozu bioetanolu, który ma wynieść 2,7 mld litrów wobec 3,3 mld l sezon wcześniej.
Ograniczenie eksportu można wiązać z rosnącym popytem na bioetanol w kraju, głównie za sprawą zwiększenia obowiązkowego progu blendingu o 5 pp. do 25 proc. i zniesieniu niektórych obciążeń fiskalnych na bioetanol. Copersucar prognozuje, że przez jego ręce przejdzie w bieżącym sezonie 9 mln ton cukru wobec 7,5 mln ton, jakimi handlował w ubiegłym roku. Z tych 9 mln ton 7 mln ton ma być wyeksportowane.
Copersucar inwestuje także w infrastrukturę, w tym portową, żeby zwiększyć swoje możliwości eksportowe. Dwa lata temu rozpoczęto kompleksową inwestycję, której celem jest rozbudowa sieci kolejowej i zaplecza portowego. Niedawno władze umożliwiły prywatne inwestycje w portach, co przyspieszy modernizację infrastruktury. Możliwości wywozowe firmy w porcie Santos, największym w Brazylii, mają podwoić się do 10 mln ton.
Do firmy należy 47 zakładów w Brazylii, jej dochód z handlu cukrem i bioetanolem w 2012 roku wyniósł 4,1 mld USD, a udział firmy w morskim handlu cukrem na świecie wynosi 37 proc. Firma handluje także kakao i zbożami.