Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Branża mleczarska zyskuje dzięki eksportowi

5 stycznia 2016
Jak twierdzi Bank Gospodarki Żywnościowej, wzrost przychodów branży mleczarskiej jest osiągany prawdopodobnie głównie dzięki dynamicznie przyrastającemu eksportowi przetworów mlecznych.

Dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Polsce wskazują, że jednym z podstawowych motorów rozwoju branży spożywczej w tym roku jest wymiana handlowa z zagranicą. Według danych GUS w październiku br. sprzedaż detaliczna ogółem wzrosła o 3,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, w tym sprzedaż żywności i napojów o zaledwie 1,3 proc. W ujęciu realnym sprzedaż ogółem zwiększyła się o 0,5 proc., zaś sprzedaż żywności obniżyła o 3 proc.
- Biorąc pod uwagę fakt, że w górę dynamikę sprzedaży podbijała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach (efekt rozbudowy sieci handlowych), powyższe dane oznaczają scenariusz trwałego ograniczenia popytu krajowego w reakcji na spadek realnego dochodu i rosnące bezrobocie. W tej sytuacji wzrost przychodów branży mleczarskiej jest osiągany prawdopodobnie w głównej mierzę dzięki dynamicznie przyrastającemu eksportowi przetworów mlecznych - oceniają analitycy Banku BGŻ.
Według danych Ministerstwa Finansów (za MRiRW) w trzech pierwszych kwartałach br. wartość wywozu artykułów mlecznych była o prawie 2 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i osiągnęła poziom 1009,9 mln euro. Ze względu na osłabienie złotego, przychody wyrażone w polskiej walucie wzrosły aż o ponad 8 proc. do 697,2 mln zł.
W ujęciu ilościowym eksport został zwiększony w przypadku większości przetworów mleczarskich, za wyjątkiem masła i produktów płynnych typu: jogurty, maślanka, których wolumen spadł odpowiednio o prawie 9 proc., do 86,4 tys. t i o 12 proc., do 25 tys. ton.
W odniesieniu do najważniejszego produktu eksportowego Polski, serów, w analizowanym okresie sprzedaż na rynki zagraniczne wzrosła o prawie 17 proc., do 130,6 tys. ton. Było to możliwe dzięki m.in. ponad 2-krotnemu zwiększeniu dostaw na rynek rosyjski - z 7 tys. t w trzech pierwszych kwartałach 2011 r. do 14,6 tys. t w bieżącym roku. Silnie wzrosły także wysyłki do Niemiec - o 26 proc. w relacji rocznej do 14,7 tys. t, spadły natomiast w przypadku naszego drugiego partnera handlowego z ubiegłego roku - Włoch.
W analizowanym okresie istotnie większy niż rok wcześniej był także eksport serwatki - o ponad 18 proc., łącznie 143,9 tys. ton - oraz mleka płynnego - o ponad 21 proc. (łącznie 222,1 tys. ton).
Wolumen sprzedaży mleka w proszku wzrósł w tym czasie o 12 proc. do 89,3 tys. ton. Znaczny spadek wysyłek odtłuszczonego mleka w proszku do Algierii - o około 29 proc. (czyli 4,8 tys. t) został w pełni zrównoważony prawie 2-krotnym zwiększeniem wywozu do Niemiec (+ 6,5 tys. t).
- Oczekujemy, że koniec bieżącego roku nie przyniesie dużych zmian na rynku mleka. W I połowie 2013 r. eksport nadal może dość silnie rosnąć, m.in. dzięki słabemu złotemu. Później dynamika wzrostu prawdopodobnie wyhamuje, także ze względu na oczekiwane mniejsze przyrosty skupu i przetwórstwa mleka .



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę