Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Bogacze

13 maja 2008
Co trzecie gospodarstwo rolne w Polsce, może zaliczyć ubiegły rok do udanych. Do poprawy rentowności przyczyniły się wysokie ceny produktów rolnych. Najwięcej zarobili plantatorzy zbóż. O udanym roku nie mogą jednak mówić wszyscy.    

Najbardziej na wysokich cenach płodów rolnych zarobili najwięksi producenci. Głównie właściciele gospodarstw wyspecjalizowanych. Strzałem w dziesiątkę okazała się w ubiegłym roku uprawa zbóż.

Andrzej Bąk, Warszawska Giełda Towarowa: ten wzrost silny nastąpił już w 2006 roku. Od połowy roku ceny wzrosły z 400 do 600 złotych za tonę. Czyli o 50%. 2007 rok przyniósł podobny wzrost o kolejne 50%. No i obecny poziom cen jest również wysoki, no i to gwarantuje rentowność produkcji roślinnej.

Więcej zarobiły też gospodarstwa wyspecjalizowane w produkcji mleka. Niedobór surowca na rynku sprawił, że ceny utrzymywały się niemalże do końca roku na rekordowo wysokim poziomie – to zapewniało opłacalność produkcji. Podobnie w przypadku trzody chlewnej. Mimo kryzysu na rynku, duzi hodowcy mogą mówić o większych niż przed rokiem dochodach.

Lech Goraj, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej: w tych dużych skalach jest łatwiej współpracować z rynkiem. Przetwórca ma inne kontakty z odbiorcą i lepsze premie za większe dostawy.

W najgorszej sytuacji znaleźli się za to sadownicy.

Andrzej Gantner, Polska Federacja Producentów Żywności: oni faktycznie nie mogli skorzystać z tego wzrostu cen, ponieważ nie mieli wystarczającej ilości surowca. Ten surowiec przemarzł w dużej mierze, w związku z tym, ceny poszły gwałtownie do góry, no ale wiele gospodarstw, wielu producentów - poniosło znaczące straty.

Ten rok przyniesie jednak zmiany – informuje resort rolnictwa. Mimo, że wzrost produkcji żywności najprawdopodobniej zostanie utrzymany, to z jej opłacalnością będzie już znacznie gorzej.

Waldemar Guba, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi: w ostatnim roku ceny nawozów wzrosły o kilkadziesiąt procent. Podobnie cena energii, ropy naftowej, paliw elektryczności – środków do produkcji i te relacje będą już troszeczkę gorsze.

A to nienajlepsza informacja dla rodzinnych gospodarstw rolnych, których dane Instytutu Ekonomiki Rolnictwa o wyższych zarobkach niestety nie dotyczą.

Lech Goraj, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej: małe gospodarstwo nie jest w stanie zapewnić dochodu pozwalającego na utrzymanie rodziny.

Właściciele 2/3-cich gospodarstw, rocznie mogą przeznaczyć na inwestycję w rolnictwie zaledwie 20 tysięcy złotych.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę