Czy naukowcy z uniwersytetu w Montanie rozwiązali zagadkę ginięcia pszczół? Stuprocentowej pewności jeszcze nie dają, ale wyniki ich badań tchnęły nadzieję w amerykańskich pszczelarzy, którzy od kilku lat tracą w niewyjaśniony sposób nawet połowę swoich hodowli.
James Browning jest właścicielem ogromnej hodowli pszczół w Północnej Dakocie. W zeszłym roku stracił ponad 40 procent rodzin pszczelich.
James Browning - pszczelarz - "Patrzenie na ginięcie tych owadów, na puste ule, to okropne uczucie.”
W ostatnich czterech latach wyginęła 1/3 amerykańskiej populacji pszczół. Każdego sezonu puste ule zostawia 2,5 miliona rodzin pszczelich. Naukowcy z uniwersytetu w Montanie, podobnie jak specjaliści na całym świecie, szukają przyczyn tego zjawiska.. Po przebadaniu 30 tysięcy różnych chorób, które mogłyby spowodować taki efekt, twierdzą, że są bardzo blisko rozwiązania zagadki. Połączone siły pasożyta i wirusa są dla pszczół zgubne.
Jerry Bromenshenk - uniwersytet w Montanie - "Wygląda na to, że pszczoły tolerują tylko obecność pasożyta lub wirusa, ale kiedy zaatakują one w tym samym czasie, owady nie są w stanie się obronić i szybkim czasie giną."
Ta informacja może pomóc pszczelarzom. O ile wirus jest rudny do zwalczenia, to pasożytów łatwo się pozbyć środkami grzybobójczymi. W północnej Dakocie władze stanowe jeszcze w inny sposób pomagają hodowcom pszczół. Prowadzony jest program dokarmiania owadów. Naukowcy podejrzewają bowiem, ze monokultura w uprawach sprawia, że pszczoły są niedożywione, osłabione i przez to są podatne na wszelkie choroby.
----------
W tym roku pogoda nie sprzyja producentom ziemniaków nie tylko w Polsce. W Wielkiej Brytanii wykopki są mocno opóźnione. Z pól zebrano dopiero 40 procent upraw, podczas gdy w zeszłym roku o tej porze ponad 60. Plantatorów bardziej interesuje wolny rynek, bo tam ceny rosną. Za tonę można dostać nawet 145 funtów, czyli około … Jest jeden warunek- klienci szukają surowca dobrej jakości. A z tym jest problem, podobnie jak z podażą, bo producenci zapełniają wszystkie możliwe magazyny i wstrzymują się ze sprzedażą licząc na dalszy wzrost cen.
----------
Ponad 201 gramów ważny najcięższe jajo na świecie. Od dziś światową rekordzistką jest nioska z tureckiej prowincji Kayseri. Kura wcale nie jest większa od innych, a zniosła jajo ważące czterokrotnie więcej niż zwyczajne. Właścicielowi kurnika marzy się międzynarodowa kariera- zgłosił osiągnięcie swojej nioski do księgi rekordów Guinessa. Dotąd rekord należał do białoruskiej kury, która zniosła jajo ważące 168 gramów. Jaki jest sekret sukcesu. Drobiarz Mustafa wyznaje, że sam przygotowuje karmę dla swoich kur z naturalnych składników.
9542997
1