Blisko połowa mieszkańców UE (49 proc.) optymistycznie ocenia jej przyszłość - wynika z opublikowanego we wtorek wiosennego sondażu Eurobarometr. Jednak niewiele mniej - 46 proc. - widzi przyszłość Unii w czarnych barwach. Wśród Polaków przeważają optymiści.
Pozytywne oceny przeważają w 19 spośród 28 krajów członkowskich Unii. Największymi optymistami co do przyszłości Wspólnoty są Duńczycy (72 proc. pozytywnych ocen), Estończycy i Litwini (po 64 proc.) oraz Maltańczycy i Polacy (po 63 proc.). Z kolei pesymizm dominuje przede wszystkim w krajach najbardziej dotkniętych kryzysem gospodarczym; w Grecji i na Cyprze przyszłość UE w czarnych barwach widzi po 69 proc. badanych, a w Portugalii - 67 proc.
72 proc. mieszkańców UE źle ocenia sytuację gospodarczą Wspólnoty. Oceny stanu gospodarki poszczególnych krajów znacznie się różnią. Aż w 22 państwach przeważają negatywne oceny, najwięcej w Hiszpanii (99 proc.), w Grecji i na Cyprze (po 98 proc.), w Chorwacji (97 proc.), Portugalii i na Słowacji (po 96 proc.) oraz w Bułgarii (95 proc.). Najlepiej sytuację ekonomiczną swoich państw oceniają mieszkańcy Szwecji (80 proc. pozytywnych ocen), Niemiec (77 proc.) i Luksemburga (75 proc.).
Z badania wynika, że zaufanie obywateli do instytucji politycznych stale spada, przy czym UE cieszy się większym zaufaniem niż krajowe rządy i parlamenty. Unii ufa 31 proc. (o dwa punkty procentowe mniej niż jesienią 2012 roku), parlamentom - 26 proc., a rządom - 25 proc. mieszkańców UE.
Spośród polskich respondentów 39 proc. deklaruje, że ufa Unii, a 51 proc. - że jej nie ufa. Z kolei polski parlament zaufaniem darzy jedynie 13 proc., a rząd - 14 proc. badanych. Aż 83 proc. nie ma zaufania do rządu i do posłów.
Według Eurobarometru większość mieszkańców UE (62 proc.) deklaruje, że czuje się obywatelami Unii. Jednak pomiędzy poszczególnymi krajami występują znaczne różnice. O ile w Luksemburgu obywatelami UE czuje się 88 proc. badanych, na Malcie 81 proc., a na Słowacji 76 proc., to np. w Grecji jest to tylko 44 proc., na Cyprze 45 proc., a w Bułgarii i Wielkiej Brytanii po 48 proc.
Blisko połowa badanych (46 proc.) twierdzi, że wie, jakie prawa wynikają z obywatelstwa unijnego, a 53 proc. takiej wiedzy nie ma.
Spośród polskich respondentów 70 proc. deklaruje, że czuje się obywatelami UE, a 59 proc. twierdzi, że wie, jakie prawa przysługują obywatelom Unii, ale taki sam odsetek przyznaje, że chciałby o tych prawach wiedzieć więcej.
Największą korzyścią płynącą z integracji europejskiej jest - zdaniem mieszkańców UE - swobodny przepływ dóbr i osób (twierdzi tak 56 proc., zaś w Polsce 70 proc.) oraz pokój (53 proc., w Polsce 52 proc.).
Według Eurobarometru Polacy bardziej niż jesienią 2012 roku niepokoją się o stan gospodarki swego kraju. 75 proc. polskich respondentów źle ocenia sytuację gospodarczą w Polsce - to aż o 10 punktów procentowych więcej niż jeszcze jesienią zeszłego roku. Zdaniem 22 proc. (o 9 punktów procentowych mniej niż jesienią) sytuacja ekonomiczna w Polsce jest dobra.
Sytuację finansową swojego gospodarstwa domowego dobrze ocenia 58 proc. polskich uczestników badania, zaś 38 proc. ocenia ją źle. Z kolei swoją sytuację zawodową pozytywnie ocenia 51 proc. Polaków, a źle - 34 proc.
Zdaniem 40 proc. polskich respondentów sytuacja gospodarcza Polski pogorszy się w ciągu najbliższych 12 miesięcy, 42 proc. uważa, że pozostanie ona bez zmian, a zdaniem 13 proc. - poprawi się. 49 proc. uważa, że pogorszy się sytuacja na rynku pracy w Polsce. Nieco lepiej Polacy widzą przyszłość gospodarki UE; zdaniem 24 proc. za rok w UE będzie gospodarczo gorzej, 47 proc. uważa, że sytuacja pod tym względem się nie zmieni, a 18 proc. oczekuje zmiany na lepsze.
Za największe aktualne problemy Polski badani uważają bezrobocie (69 proc.), inflację (34 proc.) oraz sytuację gospodarczą (25 proc.). Dla większości polskich respondentów największym problemem z osobistego punktu widzenia są rosnące ceny (52 proc.).
6252788
1