Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Blisko połowa Europejczyków z optymizmem widzi przyszłość UE

26 lipca 2013
Blisko połowa mieszkańców UE (49 proc.) optymistycznie ocenia jej przyszłość - wynika z opublikowanego we wtorek wiosennego sondażu Eurobarometr. Jednak niewiele mniej - 46 proc. - widzi przyszłość Unii w czarnych barwach. Wśród Polaków przeważają optymiści.

Pozytywne oceny przeważają w 19 spośród 28 krajów członkowskich Unii. Największymi optymistami co do przyszłości Wspólnoty są Duńczycy (72 proc. pozytywnych ocen), Estończycy i Litwini (po 64 proc.) oraz Maltańczycy i Polacy (po 63 proc.). Z kolei pesymizm dominuje przede wszystkim w krajach najbardziej dotkniętych kryzysem gospodarczym; w Grecji i na Cyprze przyszłość UE w czarnych barwach widzi po 69 proc. badanych, a w Portugalii - 67 proc.
72 proc. mieszkańców UE źle ocenia sytuację gospodarczą Wspólnoty. Oceny stanu gospodarki poszczególnych krajów znacznie się różnią. Aż w 22 państwach przeważają negatywne oceny, najwięcej w Hiszpanii (99 proc.), w Grecji i na Cyprze (po 98 proc.), w Chorwacji (97 proc.), Portugalii i na Słowacji (po 96 proc.) oraz w Bułgarii (95 proc.). Najlepiej sytuację ekonomiczną swoich państw oceniają mieszkańcy Szwecji (80 proc. pozytywnych ocen), Niemiec (77 proc.) i Luksemburga (75 proc.).
Z badania wynika, że zaufanie obywateli do instytucji politycznych stale spada, przy czym UE cieszy się większym zaufaniem niż krajowe rządy i parlamenty. Unii ufa 31 proc. (o dwa punkty procentowe mniej niż jesienią 2012 roku), parlamentom - 26 proc., a rządom - 25 proc. mieszkańców UE.
Spośród polskich respondentów 39 proc. deklaruje, że ufa Unii, a 51 proc. - że jej nie ufa. Z kolei polski parlament zaufaniem darzy jedynie 13 proc., a rząd - 14 proc. badanych. Aż 83 proc. nie ma zaufania do rządu i do posłów.
Według Eurobarometru większość mieszkańców UE (62 proc.) deklaruje, że czuje się obywatelami Unii. Jednak pomiędzy poszczególnymi krajami występują znaczne różnice. O ile w Luksemburgu obywatelami UE czuje się 88 proc. badanych, na Malcie 81 proc., a na Słowacji 76 proc., to np. w Grecji jest to tylko 44 proc., na Cyprze 45 proc., a w Bułgarii i Wielkiej Brytanii po 48 proc.
Blisko połowa badanych (46 proc.) twierdzi, że wie, jakie prawa wynikają z obywatelstwa unijnego, a 53 proc. takiej wiedzy nie ma.
Spośród polskich respondentów 70 proc. deklaruje, że czuje się obywatelami UE, a 59 proc. twierdzi, że wie, jakie prawa przysługują obywatelom Unii, ale taki sam odsetek przyznaje, że chciałby o tych prawach wiedzieć więcej.
Największą korzyścią płynącą z integracji europejskiej jest - zdaniem mieszkańców UE - swobodny przepływ dóbr i osób (twierdzi tak 56 proc., zaś w Polsce 70 proc.) oraz pokój (53 proc., w Polsce 52 proc.).
Według Eurobarometru Polacy bardziej niż jesienią 2012 roku niepokoją się o stan gospodarki swego kraju. 75 proc. polskich respondentów źle ocenia sytuację gospodarczą w Polsce - to aż o 10 punktów procentowych więcej niż jeszcze jesienią zeszłego roku. Zdaniem 22 proc. (o 9 punktów procentowych mniej niż jesienią) sytuacja ekonomiczna w Polsce jest dobra.
Sytuację finansową swojego gospodarstwa domowego dobrze ocenia 58 proc. polskich uczestników badania, zaś 38 proc. ocenia ją źle. Z kolei swoją sytuację zawodową pozytywnie ocenia 51 proc. Polaków, a źle - 34 proc.
Zdaniem 40 proc. polskich respondentów sytuacja gospodarcza Polski pogorszy się w ciągu najbliższych 12 miesięcy, 42 proc. uważa, że pozostanie ona bez zmian, a zdaniem 13 proc. - poprawi się. 49 proc. uważa, że pogorszy się sytuacja na rynku pracy w Polsce. Nieco lepiej Polacy widzą przyszłość gospodarki UE; zdaniem 24 proc. za rok w UE będzie gospodarczo gorzej, 47 proc. uważa, że sytuacja pod tym względem się nie zmieni, a 18 proc. oczekuje zmiany na lepsze.
Za największe aktualne problemy Polski badani uważają bezrobocie (69 proc.), inflację (34 proc.) oraz sytuację gospodarczą (25 proc.). Dla większości polskich respondentów największym problemem z osobistego punktu widzenia są rosnące ceny (52 proc.).



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę