Biogazownia jest nie tylko odnawialnym źródłem energii elektrycznej, ale również źrodłem zielonego ciepła. Utylizacja odpadów w biogazowniach chroni środowisko od emisji gazów cieplarnianych powstających podczas nawożenia pól odpadami organicznymi, kiedy to na wolnym powietrzu w procesie fermentacji do atmosfery dostają się szkodliwe związki.
Fermentacja beztlenowa jest przeprowadzona w komorach fermentacyjnych w sposób kontrolowany, a biogaz (mieszanina metanu i dwutlenku węgla) jest spalany w silnikach gazowych. Biogazownie to również źródło nawozu organicznego, który ze względu na swoją strukturę jest bardzo łatwo przyswajalny i może być stosowany również w procesie wegetacji roślin. To także źródło dochodu dla gminy w postaci różnego rodzaju opłat i podatków.
Biogazownia przynosi wielorakie korzyści bezpośrednie inwestorowi, ale także gminie, mieszkańcom, środowisku i pozwala wypełniać obowiązki wobec Unii Europejskiej w zakresie udziału energii ze źródeł odnawialnych w globalnym zużyciu energii w kraju.
Kto może być zainteresowany?
Najbardziej uzasadnione ekonomicznie jest budowanie biogazowni w zakładach przemysłowych, które wytwarzają duże ilości odpadów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, uciążliwe dla środowiska,
których utylizacja wiąże się z wysokimi kosztami. Przerabianie odpadów na biogaz pozwala uniknąć kosztownej utylizacji. Podobnie sprawa ma się w przypadku budowy biogazowni przy oczyszczalniach ścieków, na biogaz można tam przerabiać osady, których utylizacja też dużo kosztuje oraz przy składowiskach odpadów, gdzie rozwój recyklingu dostarcza substancji organicznych.
Do produkcji biogazu nadają się odpady poprodukcyjne m.in. z cukrowni, gorzelni, browarów, ubojni, mleczarni, zakladów mięsnych, przetwórni warzyw i owoców. Tworzeniem biogazowni powinny być też zainteresowane fermy hodowlane, które nie mają co robić z odchodami zwierzęcymi i gnojowicą oraz oczywiście sami rolnicy, dla których to dodatkowe źródło dochodu.
Surowiec dla biogazowni a rolnictwo
W Polsce jeszcze nie uprawia się roślin przeznaczonych na potrzeby biogazowni. W Niemczech, gdzie uprawy roślin przeznaczonych do celów energetycznych zajmują kilka procent powierzchni wszystkich upraw, dla potrzeb biogazowni sieje się trawę, koniczynę, uprawia buraki cukrowe, ziemniaki, a nawet bób, cebulę i kapustę. Jednakże w naszych warunkach klimatycznych najbardziej wydajną rośliną biogazową jest kukurydza.
Oprócz wydajności dla celów energetycznych, kukurydza ma inne zalety: jest tania w uprawie, osiąga wysokie plony, nie trzeba zmieniać metod uprawy i zbioru.
Poza kukurydzą bardzo wydajne w produkcji biogazu są kiszonki z traw i buraki pastewne. Buraki wymagają łagodnego klimatu, bardzo dobrych gleb oraz oczyszczenia przed obróbką w biogazowni. Powyższe wymagania czynią ten surowiec mniej opłacalnym i z racji dużych wymagań glebowych ich areały nie mogą być duże, gdyż gleby dobrej jakości pzeznacza się w pierwszym rzędzie do produkcji żywności.
W Polsce rozwój biogazowni opartych o kiszonki z traw ogranicza nieco wysokie pogłowie bydła, do którego wykarmienia potrzeba trawy. Jako regiony z potencjałem do tworzenia biogazowni typuje się Podlasie, gdzie obok dużych i licznych gospodarstw rolnych, jest dużo mleczarni i zakładów mięsnych, Wielkopolskę i Kujawy z silnym rolnictwem i rozbudowanym przetwórstwem rolnym.
Wsparcie dla biogazu
Założenia Pakietu Klimatyczno-Energetycznego, opracowanego przez Unię Europejską są publikowane pod hasłem 3x20. Pakiet Klimatyczno-Energetyczny zakłada konieczność zmniejszenia do roku 2020 emisji dwutlenku węgla o 20%, zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych do 20% w bilansie energetycznym i uzyskaniem 20% wzrostu efektywności energetycznej. Wskazują one, jak istotnym działaniem w zakresie inwestycji w energetyce jest budowa instalacji
wykorzystujących odnawialne źródła energii.
Polityka energetyczna państwa do roku 2030 zakłada, że 17,4% energii odnawialnej pochodzić będzie z biogazu. Biorąc pod uwagę dzisiejszy minimalny udział biogazu w odnawialnych źródłach energii, niezbędny jest w najbliższych latach istotny wzrost liczby projektów biogazowni
w Polsce, w tym przede wszystkim tzw. biogazowni rolniczych.
Sejm już przyjął pierwsze przepisy ułatwiające działanie inwestycyjne i rozwój biogazowni.
W marcu weszło w życie znowelizowane prawo energetyczne, w którym jest sporo zapisów dotyczących biogazu. Najważniejszy jest zapis umożliwiający podłączanie biogazowni do niskociśnieniowych gazociągów.
Producenci biogazu często nie są w stanie zagospodarować całego ciepła, powstającego przy przetwarzaniu tego paliwa na energię elektryczną i cieplną, to zaś czyni całą inwestycję mniej opłacalną.
Sprzedaż biogazu gospodarstwom domowym czy instytucjom rozwiąże ten problem. Przesył biogazu do gazociągów stanie się jeszcze bardziej opłacalny, gdy wejdzie w życie rządowy program Innowacyjna Energetyka
- Rolnictwo Energetyczne. Program zakłada m. in. wprowadzenie zbliżonego do zielonych certyfikatów mechanizmów wsparcia dla biogazu tłoczonego do gazociągów. Producenci dostawaliby coś w rodzaju dopłat.
Wśród rozwiązań prawnych jest m. in. uproszczenie formalności związanych z budową i eksploatacją biogazowni, uzyskiwaniem publicznych dotacji i preferencyjnych pożyczek. Planuje się określić
biogazownie jako inwestycje celu publicznego i przeprowadzić kampanię edukacyjną uświadamiającą społeczeństwu korzyści płynące z produkcji biogazu i zapobiegającą protestom, które niejednorotnie blokują rozwój inwstycji.
Istotne są też proponowane zmiany podatkowe. Wprowadzone mają być ulgi dla inwestujących w biogazownie i kupujących pochodzące z tych instalacji paliwo. Ulgi polegać będą na zwolnieniu z podatku dochodowego i niższym Vat na urządzenia oraz materiały służące do budowy biogazowni. Obniżone podatki płacić mają fabryki i instytucje inwestujące w badania naukowe związane z tym sposobem produkcji energii.
Inwestorzy chcący ubiegać się o dofinansowanie budowy biogazowni mają do wykorzystania wiele możliwości pomocy ze strony instytucji związanych z rolnictwem.
Największym zainteresowaniem cieszy się wsparcie w ramach działania 9.4 ,,Wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, który jest podstawowym
źródłem dofinansowania projektów biogazowych o wartości całkowitej projektu przekraczającej 10 mln zł.
W styczniu br. Agencja Rynku Rolnego ogłosiła konkurs w ramach działania ,,Zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej", z którego o dotacje mogły ubiegać się również projekty biogzowe, gdyż wsparcie z tego programu dotyczy także działalności polegającej na przetwarzaniu roślin na cele energetyczne. Konkurs ten został ogłoszony w ramach Krajowego Programu Restrukturyzacji, którego głównym celem jest finansowe wsparcie rozwiązań alternatywnych w
stosunku do uprawy buraka cukrowego i produkcji cukru na terenie gmin objętych procesem restrukturyzacji sektora cukrowniczego.
Możliwości uzyskania dotacji dla biogazowni ogłosił również Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, publikując projekt programu dla biogazowni rolniczych, które będą mogły ubiegać sięo 30% dofinansowania kosztów, a przy tym skorzystać z preferencyjnej pożyczki w wysokości 45%. NFOŚiGW poza ww. programem wspiera Odnawialne Źródła Energii (OZE) w postaci preferencyjnych pożyczek w wysokości 75% kosztów w ramach ,,Programu dla przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii i obiektów wysokosprawnej kogeneracji".
Program ten przewiduje wsparcie dla biogazowni o wartości powyżej 10 mln zł.
Niemniej istotny, obok dogodnych rozwiązań legislacyjnych oraz pomocy ze strony instytucji wspierających rolnictwo, jest też udział banków w finansowaniu projektów biogazowych.
Bank Ochrony Środowiska SA od lat finansuje projekty dotyczące odnawialnych źródeł energii, zarówno realizowane przez przedsiębiorców (farmy wiatrowe, elektrownie wodne), jak i projekty realizowane przez podmioty samorządowe (kotłownie opalane bimasą) czy osoby fizyczne
(kolektory słoneczne, pompy ciepła).
BOŚ jest także przygotowany do współfinansowania projektów biogazowni, w tym rolniczych, wieloletnimi kredytami inwestycyjnymi, które finansować mogą do 80% kosztów przedsięwzięcia. Dla inwestorów realizujących przedsięwzięcia dofinansowane ze środków Unii Europejskiej BOŚ SA stworzył ,,Ofertę europejską", obejmującą kredyty pomostowe i kredyty uzupełniające, służące zbilansowaniu środków na realizację przedsięwzięcia.
Inwestycja w biogazownię rolniczą wymaga zapoznania się z technologią takiego przedsięwzięcia, sporządzenia biznesplanu, udania się do odpowiednich instytucji po wsparcie czy przekonania sąsiadów, że nic im nie zagraża. Utrudnień jak zwykle jest wiele, natomiast przy bardzo dużym wsparciu ze strony Unii Europejskiej i państwa, które deklaruje wszelką pomoc w imię ochrony środowiska i inwestowania w odnawialne źródła energii, można liczyć na sukces.
8137969
1