Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Biopaliwo z odpadów? Będzie popularne za 20 lat

6 lutego 2012
FAMMU/FAPA poinfornowała, że odpady z gospodarstw rolnych mogą być źródłem biopaliw II generacji. Według raportu firmy analitycznej Bloomberg, paliwa te w 2030 r. będzie wykorzystywała ponad połowa samochodów na świecie. Takie rozwiązanie to dobra wiadomość w obliczu problemu zwiększającego się zużycia surowców rolnych, w tym w coraz większym stopniu zbóż paszowych, na cele biopaliwowe.

Jak twierdzą autorzy raportu "Moving Towards a Next-Generation Ethanol Economy", przygotowanego przez firmę Bloomberg i zaprezentowanego podczas światowego forum ekonomicznego w Davos, jeśli tylko 8 krajów (Argentyna, Brazylia, Chiny, Unia Europejska, Indie, Meksyk i USA) przeznaczałoby odpady z produkcji rolnej na cele biopaliwowe, to dałoby to łącznie 780 mln ton pozostałości.

Jeśli ta ilość odpadów (stanowiącą zaledwie 17,5 proc. ilości odpadów tego typu wytwarzanych w skali świata) zostałaby przekształcona w biopaliwa to dałoby to produkcję biopaliw II generacji w wysokości aż 115 mld litrów rocznie. Poza tym trzy czwarte odpadów mogłaby powrócić na pola, tak aby nie doszło do pogorszenia jakości gleb.

- Nadmierny entuzjazm studzą dotychczasowe fakty. Paliwa drugiej generacji nadal nie są powszechnie wytwarzane. Ich produkcja jest jak na razie zbyt droga i nieefektywna. Nadzieje pokładane w "odpadach z produkcji rolnej" jak do tej pory nie zostały zrealizowane. Wydaje się, że dalszy rozwój tego kierunku produkcji będzie możliwy tylko przy znacznym wsparciu i wyraźnych zachętach ze strony rządów poszczególnych krajów - oceniają analitycy FAMMU/FAPA.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę