europejskie forum rolników 2025

Biopaliwo z odpadów? Będzie popularne za 20 lat

6 lutego 2012
FAMMU/FAPA poinfornowała, że odpady z gospodarstw rolnych mogą być źródłem biopaliw II generacji. Według raportu firmy analitycznej Bloomberg, paliwa te w 2030 r. będzie wykorzystywała ponad połowa samochodów na świecie. Takie rozwiązanie to dobra wiadomość w obliczu problemu zwiększającego się zużycia surowców rolnych, w tym w coraz większym stopniu zbóż paszowych, na cele biopaliwowe.

Jak twierdzą autorzy raportu "Moving Towards a Next-Generation Ethanol Economy", przygotowanego przez firmę Bloomberg i zaprezentowanego podczas światowego forum ekonomicznego w Davos, jeśli tylko 8 krajów (Argentyna, Brazylia, Chiny, Unia Europejska, Indie, Meksyk i USA) przeznaczałoby odpady z produkcji rolnej na cele biopaliwowe, to dałoby to łącznie 780 mln ton pozostałości.

Jeśli ta ilość odpadów (stanowiącą zaledwie 17,5 proc. ilości odpadów tego typu wytwarzanych w skali świata) zostałaby przekształcona w biopaliwa to dałoby to produkcję biopaliw II generacji w wysokości aż 115 mld litrów rocznie. Poza tym trzy czwarte odpadów mogłaby powrócić na pola, tak aby nie doszło do pogorszenia jakości gleb.

- Nadmierny entuzjazm studzą dotychczasowe fakty. Paliwa drugiej generacji nadal nie są powszechnie wytwarzane. Ich produkcja jest jak na razie zbyt droga i nieefektywna. Nadzieje pokładane w "odpadach z produkcji rolnej" jak do tej pory nie zostały zrealizowane. Wydaje się, że dalszy rozwój tego kierunku produkcji będzie możliwy tylko przy znacznym wsparciu i wyraźnych zachętach ze strony rządów poszczególnych krajów - oceniają analitycy FAMMU/FAPA.



POWIĄZANE

Prezydent Andrzej Duda udzielił w zeszłym tygodniu obszernego wywiadu TV Trwam. ...

Krzysztof Stanowski pobił rekord. 4 miliony podpisów w cztery dni! Znamy nazwisk...

Baza magazynowa zbóż w Witoldowie w Wielkopolsce, to obiekt zarządzany od 30 lat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę