Niekoszone tereny zarastają krzewami, trzciną i zostają tam wówczas gatunki jedynie mało wymagające, a migrują m.in. rzadkie gatunki ptaków wodno-błotnych, np. wodniczka, dubelt czy kulik wielki. "Otwarte turzycowiska są także ważnym żerowiskiem orlika grubodziobego, który w Polsce stale gniazduje jedynie w dolinie Biebrzy" - podkreśliła Górska.
Obecnie w dzierżawie jest ok. 8,5 tys. hektarów łąk. "Lokalizacja, powierzchnia i warunki użytkowania zgodne z wymaganiami ochrony przyrody zostały skrupulatnie wskazane przez specjalnie powołany w parku zespół ekspertów. Grunty wydzierżawione w poprzednich latach obejmują także obszary wyłączone z użytkowania takie jak starorzecza, zakrzaczenia czy lasy" - poinformowała Górska.
Wszyscy dzierżawcy są zobowiązani do spełnienia szeregu restrykcyjnych wymagań dotyczących sposobu koszenia bagiennych łąk, by chronić przyrodę. W roku można zebrać jeden pokos. Skoszona biomasa musi być zebrana w ciągu dwóch tygodni w stogi lub bele i wywieziona zimą, gdy bagna są zamarznięte lub gdy grunt jest suchy. Chodzi o to, by sprzęt rolniczy nie zniszczył gleby.
Grunty były wystawiane do ponownych dzierżaw, bo skończyły się poprzednie umowy dzierżawne. Park wyłączył z ponownych dzierżaw i dalszego użytkowania m.in. te miejsca, gdzie wskutek dotychczasowej działalności ograniczono zarastanie terenu drzewami, krzewami. "Dodatkowo ma to na celu stworzenie ostoi łosia, gdzie nie będzie on niepokojony podczas koszenia i będzie miał zapewnioną odpowiednią bazę żerową. Jesienne terminy prac pokrywają się bowiem z bukowiskiem (porą godową - PAP) łosia" - wyjaśniła Górska.
Spośród wydzierżawionych właśnie terenów ok. 900 ha łąk będzie można kosić tylko ręcznie, bez użycia ciężkiego sprzętu mechanicznego
Za wspierające ochronę przyrody użytkowanie łąk bagiennych dzierżawcy, ale też inni użytkownicy takich łąk, np. właściciele prywatni, mogą dostawać dodatkowe unijne dopłaty z programu rolno-środowiskowego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). To 1,2 tys. zł do hektara za ochronę ptaków i 1,3 tys. zł za hektar za ochronę cennych siedlisk - przypomina Górska. Wnioski można składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 15 czerwca.
Biebrzański Park Narodowy jest największym polskim parkiem narodowym. Chroni jedne z najcenniejszych w Europie obszary bagienne. To m.in. ostoja łosia, bataliona, wodniczki.