Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Bezradni wobec ptasiej grypy

20 września 2005
Wirusa ptasiej grypy jeszcze nie ma w Polsce, ale nie ma też odpowiednich lekarstw. Potrzebujemy co najmniej jednego roku, a nawet dwóch na zakup odpowiednich medykamentów - mówi prof. Mirosław Wysocki.

Z Ministerstwa Zdrowia przez cały czas płyną uspokajające komunikaty. Minister powołał nawet specjalny zespół, który zajmuje się ptasią grypą. Problem jednak w tym, że w magazynach znajdują się śladowe ilości odpowiednich lekarstw. Ilość leków jest daleko niewystarczająca, aby leczyć ludzi w wypadku epidemii - ostrzega Mirosław Wysocki z Państwowego Zakładu Higieny.

Aby braki nadrobić potrzeba i pieniędzy, i czasu. Kraje, które znacznie wcześniej poważnie potraktowały komunikaty o zagrożeniu wirusem, zdążyły zaopatrzyć się w lekarstwa. Polsce teraz będzie trudno. Producenci nie nadążają bowiem z wytwarzaniem preparatów.

Resort uspokaja, mówiąc, że jeszcze dziś jakieś decyzje w tej sprawie zapadną. Jakie - szczegółów brak. Ale nawet jeśli decyzje zostaną podjęte, niewiele to zmienia. Wszak Wielka Brytania, która leki zamówiła dużo wcześniej, poczeka na nie jeszcze 2 lata.

Dodajmy tylko, że ptasi wirus zdążył już wywołać alert na całej wschodniej granicy - celnicy kontrolują nawet kanapki podróżnych. W specjalnie oznaczonych pojemnikach lądują kanapki z mięsem czy jajka. Myśliwi Polskiego Związku Łowieckiego 6 województw zbierać mają w lasach odchody dzikich ptaków i przekazywać je do badania inspekcji weterynaryjnej.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę