Jak przewiduje Bank Gospodarki Żywnościowej, w 2014 r. poprawią się uwarunkowania makroekonomiczne wpływające na konsumpcje przetworów mleczarskich.
W ubiegłym roku w Unii Europejskiej, odpowiadającej za 20 proc. światowej konsumpcji przetworów mleczarskich, niskie tempo wzrostu gospodarczego (+0,1 proc. w III kwartale 2013 r.) i zwyżki cen detalicznych nabiału spowodowały spadek wolumenu sprzedaży większości kategorii artykułów mlecznych - w Niemczech i we Francji obniżki sięgały 2-4 proc. r/r w III i na początku IV kwartału 2013 roku.
Lepiej funkcjonował rynek w Stanach Zjednoczonych (15 proc. światowej konsumpcji nabiału), gdzie w III kwartale PKB wzrosło o 3,6 proc. w relacji rocznej, spadło też bezrobocie. W tej sytuacji poprawiły się wyniki sprzedaży serów (+3 proc. r/r, przede wszystkim dzięki zapotrzebowaniu zgłaszanemu przez gastronomię), ale popyt na mleko płynne spadł o ponad 3 proc.
2014 rok powinien przynieść stabilizację na rynku mleczarskim. Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) wzrost PKB w bieżącym roku w Unii sięgnie 1,2 proc. r/r wobec szacowanych na 2013 r. 0,02 proc. W USA gospodarka przyrośnie o 2,6 proc., co powinno przełożyć się na dalszy spadek bezrobocia i wzrost dochodów rozporządzalnych. W efekcie, według szacunków Rabobanku, w I półroczu br. konsumpcja przetworów mleczarskich w tym kraju będzie wyższa o 1,5% w relacji rocznej (w ekwiwalencie mleka).
Jeżeli chodzi o kraje rozwijające się, to MFW przewiduje przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego w 2014 r. do 5,1 proc. wobec szacowanego 4,5 proc. w 2013 roku. Wprawdzie jest to znacznie mniej niż w latach 2003-2007, gdy sięgało ono 8 proc., niemniej wystarczająco, aby stymulować popyt importowy na artykuły mleczarskie. Wzmożonych zakupów oczekujemy ze strony krajów Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu oraz Azji Południowo-Wschodniej.
W bieżącym roku ożywieniu po stronie popytu (który w 2013 r. był generowany głównie przez Chiny i Rosję) będzie towarzyszył wzrost produkcji mleka w większości regionów świata, co będzie wywierało presję raczej w kierunku stabilizacji/spadków cen artykułów mlecznych.
8820129
1