Bank Gospodarki Żywnościowej podaje, że firma Tallage w swoim lutowym raporcie ‘'Strategie grains'' opublikowanym 13.02 obniżyła minimalnie swoją prognozę zbiorów pszenicy w UE-28 w 2014 roku. Według tych bardzo wstępnych prognoz produkcja pszenicy wyniesie 137,5 mln t, czyli o 2,1 proc. (2,8 mln t) więcej niż w roku 2013. Miesiąc temu prognozowano produkcję w 2014 r. na poziomie 137,7 mln t.
Wzrost unijnej produkcji w największej mierze będzie rezultatem oczekiwanego dużego zwiększenia zbiorów w Wielkiej Brytanii, która jest trzecim największym producentem pszenicy w UE. Po dwóch ciężkich latach, kiedy nadmierne opady w kluczowych okresach dla zabiegów agrotechnicznych spowodowały spadek zbiorów, oczekuje się, że w 2014 r. produkcja na Wyspach odbuduje się. Według obecnej prognozy Tallage osiągnie ona poziom 15,3 mln t, tj. o 3,4 mln t więcej niż przed rokiem.
Wzrosty produkcji pszenicy spodziewane są również w innych krajach północno-zachodniej Europy. Prognoza dla Danii mówi o zbiorach na poziomie 5,1 mln t, czyli o 0,9 mln t większych niż w 2013 r. Z kolei w Szwecji ma być zebrane 2,5 mln t, co będzie stanowiło wielkość o 0,7 mln t większą od tej zanotowanej w 2013 r. Duże procentowe wzrosty oczekiwane są również w przypadku Irlandii, Finlandii, Słowenii i na Cyprze, czyli w krajach, które odgrywają niewielkie znaczenie na tym rynku.
Z kolei największe bezwzględne spadki produkcji oczekiwane są w przypadku tych istotnych producentów, którzy w roku 2013 r. osiągnęli plony wyższe od przeciętnych. Eksperci Tallage prognozują, że o 0,6 mln t obniżą się zbiory w Rumunii, o 0,5 mln t w Niemczech i w Hiszpanii oraz o 0,4 mln t na Węgrzech i w Bułgarii.
Obecna prognoza dla Polski nie przewiduje gwałtownych zmian w produkcji. Ma ona wynieść 9,55 mln t wobec 9,47 mln t w 2013 r. Oznacza to wzrost o 0,8 proc. lub 76 tys. t. Jest to w zasadzie różnica na poziomie granicy błędu.
Oczywiście wszystkie przedstawione tu prognozy należy przyjmować jako bardzo wstępne. Ostateczny wynik z dużym prawdopodobieństwem będzie od niej odbiegał. Jak większość tego typu prognoz, zakłada ona 'normalny'' przebieg warunków pogodowych od momentu sporządzenia prognozy do momentu zbiorów.
Dużą niewiadomą w obecnej prognozie, szczególnie w przypadku niektórych krajów (w tym Polski), stanowi dodatkowo powierzchnia zasiewów pszenicy ozimej. Niemniej jednak prognozy te wpływają na oczekiwany rozwój sytuacji na rynku w perspektywie kilku miesięcy i mają wpływ na wyceny kontraktów z dostawą po zbiorach w 2014 r. W piątek 14.02 na giełdzie MATIF (Euronext Paris) notowania kontraktu na pszenicę wygasającego w październiku zamknęły się na poziomie 188,00 EUR/t, czyli o 5,3 proc. niższym niż notowania kontraktu wygasającego w marcu (198,50 EUR/t).
9454535
1