W 2010 r. osiągnięto rekordowe wyniki:- Obroty 63,9 miliarda euro (plus 26%),- Zysk operacyjny przed uwzględnieniem wpływów nadzwyczajnych 8,1 miliarda euro (plus 68%) - Zysk na jedną akcję 4,96 euro (plus 223%)- Wykorzystano silne ożywienie gospodarcze w branży chemicznej- Nabycie Cognis poszerza portfolio o bliskie konsumentom i innowacyjne obszary biznesowe- Widoki na 2011 rok: BASF dąży do znaczącego wzrostu sprzedaży i zysków
Rok 2010 był szczególnie udany dla BASF. W tym roku przedsiębiorstwo uczyniło dalsze postępy w osiągnięciu celu, którym jest wzmocnienie pozycji lidera:
- Portfolio zostało zoptymalizowane dzięki integracji działalności firmy Ciba i nabyciu firmy Cognis. W dziedzinie styrenów firma BASF jest na dobrej drodze do korzystnego połączenia swojej działalności z działalnością firmy Ineos w ramach Joint Venture Styrolution.
- Przykładowe inwestycje na rynkach wschodzących to dalsza rozbudowa zintegrowanego zakładu produkcyjnego w Nankinie w Chinach i nowo zaprojektowane instalacje do produkcji specjalistycznych chemikaliów w Malezji.
- Firma BASF zapewnia sobie przyszłość dzięki dalszemu zwiększaniu inwestycji w badania i rozwój.
Dobre wyniki odzwierciedlają rosnącą dynamikę BASF. Znajduje to uznanie również na rynku kapitałowym. Akcje BASF ustanowiły w grudniu 2010 roku dotychczasowy rekord wszechczasów i wzrosły w ciągu roku o ponad 37%. Uwzględniając reinwestowane dywidendy, wzrost wartości akcji w 2010 r. wyniósł nawet około 43%. Tym samym akcje BASF osiągnęły lepsze wyniki niż średnia na globalnych rynkach kapitałowych.
Na konferencji prasowej, prezentującej bilans przedsiębiorstwa, prezes zarządu BASF dr Jürgen Hambrecht powiedział: – W 2010 r. osiągnęliśmy rekordowe wartości sprzedaży i zysku. Szczególnie w branży chemicznej skorzystaliśmy z silnego ożywienia gospodarczego, które w 2010 r. przebiegało dynamiczniej niż wszyscy pierwotnie oczekiwaliśmy.
Do dwucyfrowego wzrostu sprzedaży przyczyniły się pozytywne zjawiska we wszystkich regionach. W porównaniu z rokiem 2009 sprzedaż wzrosła o 26% do 63,9 miliarda euro. Zysk operacyjny przed uwzględnieniem wpływów nadzwyczajnych wzrósł o 68% i wyniósł około 8,1 miliarda euro. W 2010 r. BASF ponownie uzyskał premię na kosztach kapitałowych i to w rekordowej wysokości 3,5 miliarda euro.
Otoczenie biznesu również w czwartym kwartale 2010 roku było dobre. Sprzedaż w porównaniu z odpowiednim kwartałem ubiegłego roku wzrosła o 25% i osiągnęła 16,4 miliarda euro, co stanowi najlepszy wynik kwartalny w 2010 roku. Zysk operacyjny przed uwzględnieniem wpływów nadzwyczajnych wynoszący 1,8 miliarda euro był natomiast niższy niż w poprzednich kwartałach. Powody tego były następujące:
- głównie wyższe rezerwy dla programu Long-Term-Incentive wskutek silnego wzrostu kursu akcji BASF pod koniec roku,
- dalsze rezerwy na dodatkowe wypłaty specjalne w wysokości 50 milionów euro dla pracowników na całym świecie jako podziękowanie za doskonałe poradzenie sobie z kryzysem w ciągu ostatnich dwóch lat,
- i jednorazowe koszty, związane z przyspieszonymi działaniami dotyczącymi utrzymania i restrukturyzacji w różnych dziedzinach, aby zapewnić dobry początek 2011 roku.
Wszystko to razem spowodowało jednorazowe obciążenie zysku w wysokości ponad 200 milionów euro w czwartym kwartale 2010 r.
Hambrecht: – Rok 2011 BASF rozpoczął bardzo dobrze. Martwi nas jednak sytuacja w Libii. Ogólnie spoglądamy optymistyczne na pierwszy kwartał i cały rok. Pozytywne jest to, że łączna liczba pracowników BASF wzrośnie w bieżącym roku na całym świecie o około 2,9 tys. osób. Szczególnie będzie to odczuwalne w Azji, ale również w Niemczech liczymy się z zatrudnieniem 800 dodatkowych pracowników, w tym około 500 w Ludwigshafen.
Perspektywy na cały rok 2011
Prognoza BASF na cały rok 2011 opiera się na następujących założeniach:
- Solidny wzrost gospodarczy na świecie (+3,3%)
- Znaczny wzrost globalnej produkcji chemicznej (z wyłączeniem środków farmaceutycznych) (+5.2%)
- Kurs dolara wynoszący średnio 1,35 USD za EUR
- Średnia cena ropy wynosząca w 2011 r. 90 USD za baryłkę
BASF chce w 2011 r. znacznie przekroczyć rekordowe wartości sprzedaży i przychodów z działalności operacyjnej osiągnięte w 2010 roku. Prezes BASF: – Także w roku 2011 uzyskamy wysoką premię na kosztach kapitałowych. W odniesieniu do obecnych wydarzeń w Libii, mamy nadzieję na szybkie uspokojenie sytuacji.
Segmenty: Silny wzrost w branży chemicznej
W segmencie Chemicals sprzedaż w 2010 r. w ujęciu wartościowym i ilościowym była dużo wyższa niż w roku ubiegłym. W przypadku niektórych produktów występowały przejściowe problemy z podażą. Rosnące ceny surowców były w dużej mierze rekompensowane wzrastającymi cenami sprzedaży. W szczególności pion Petrochemicals skorzystał z tych tendencji. Zysk z działalności operacyjnej w tym segmencie silnie wzrósł wskutek wyższych marż, zwłaszcza na podstawowe produkty, oraz większych ilości.
Także segment Plastics wyraźnie przekroczył sprzedaż z roku ubiegłego. Poprawa koniunktury w gałęziach przemysłu ważnych klientów odczuwalnie ożywiła popyt. W szczególności sytuacja w przemyśle motoryzacyjnym uległa poprawie szybciej niż oczekiwano. Moce produkcyjne w zakładach BASF były dobrze wykorzystane. Podczas gdy ceny poliuretanów pozostawały dość stabilne, wzrosły one w dziale Performance Polymers głównie z powodu wyższych kosztów surowców. Przy ogólnie stabilnych marżach znacznie polepszył się zysk z działalności operacyjnej.
Segment Performance Products skorzystał nie tylko z ożywienia gospodarczego, ale także z szybkiej i zakończonej powodzeniem integracji firmy Ciba i restrukturyzacji połączonych działalności. Popyt i sprzedaż wzrosły we wszystkich działach. Szczególnie w pierwszej połowie roku przyczyniło się do tego uzupełnianie stanów magazynowych w ogólnym łańcuchu tworzenia wartości. Podczas gdy w 2009 r. wynik tego segmentu obciążony był wpływami specjalnymi z integracji Ciba, to w 2010 r. podjęte działania zmierzające do zmniejszenia kosztów stałych oraz konsekwentnie realizowane efekty synergii przyczyniły się do znacznej poprawy wyników finansowych.
W segmencie Functional Solutions sprzedaż, zarówno w ujęciu ilościowym, jak i wartościowym, była dużo lepsza niż w roku poprzednim. W działach Catalysts i Coatings wzrost sprzedaży i obrotów spowodowany był przede wszystkim rosnącym popytem ze strony przemysłu motoryzacyjnego. W dziale Construction Chemicals sprzedaż wzrosła nie tak silnie. Dzięki ścisłej dyscyplinie kosztowej i działaniach na rzecz polepszenia wydajności wszystkie trzy działy wniosły swój wkład w znaczący wzrost zysku z działalności operacyjnej w tym segmencie.
Segment Agricultural Solutions wyraźnie przekroczył doskonałe wartości sprzedaży w roku poprzednim. Sprzedaż insektycydów, herbicydów i fungicydów była wyższa niż w poprzednim roku. Spadek cen został zrównoważony przez wzrost wolumenu transakcji i pozytywny wpływ różnic kursowych. Zysk z działalności operacyjnej pozostał na niemal niezmienionym poziomie, pomimo wzrostu kosztów na marketing oraz badania i rozwój.
W segmencie Oil & Gas sprzedaż spadła w porównaniu do roku poprzedniego. Przyczyny były różne w obu działach. W dziale Exploration & Production ilości spadły głównie z powodu ograniczeń wydobycia zarządzonych przez OPEC w Libii. Wyższe ceny ropy naftowej i silniejszy kurs dolara prawie zrekompensowały spadek wydobycia. W dziale Natural Gas Trading nastąpiło zwiększenie sprzedaży. Niemniej jednak wartość obrotów spadła ze względu na niższe ceny gazu. Mimo spadku sprzedaży, zysk z działalności operacyjnej w segmencie nieznacznie wzrósł.
Sprzedaż w segmencie Pozostałe wzrosła znacząco przede wszystkim z powodu wyższych cen i większych ilości w sprzedaży styrenów. Spadł jednak zysk z działalności operacyjnej w segmencie Pozostałe.
Było to spowodowane przede wszystkim zwiększeniem wydatków na program Long-Term-Incentive. Przeciwne działanie miała poprawa wyników walutowych oraz wyższa kwota zysków ze styrenów.
Wzrost sprzedaży we wszystkich regionach W Europie sprzedaż wzrosła w stosunku do roku poprzedniego o 16% i wynosiła 35,2 miliarda euro. W produktach chemicznych wartość sprzedaży wynosząca 19,4 miliarda euro przekroczyła nawet poziom przedkryzysowy. W porównaniu z 2009 rokiem osiągnęliśmy wzrost o 32%. Tendencja ta pokazuje, że firma BASF w Europie wyszła wzmocniona z kryzysu gospodarczego. Zysk z działalności operacyjnej w wysokości 5,2 miliarda euro był ponad dwukrotnie wyższy niż w ubiegłym roku. Przyczyniły się do tego przede wszystkim bardzo dobre wyniki w branży chemicznej.
W Ameryce Północnej sprzedaż wzrosła o 41% do 13,2 miliarda euro. W walucie lokalnej wzrosła ona o 34%. Prawie wszystkie segmenty były w stanie zwiększyć znacząco sprzedaż i dochody w porównaniu z rokiem poprzednim. Zysk z działalności operacyjnej w 2010 r. osiągnął rekordową wysokość 1,1 miliarda euro i był wyższy od zysku z poprzedniego roku o 604 miliony euro.
W regionie Azji i Pacyfiku sprzedaż wzrosła o 46% do 11,6 miliarda euro. W walucie lokalnej sprzedaż wzrosła o 35%. Wzrost nastąpił we wszystkich segmentach, zwłaszcza w branży chemicznej. Firma BASF osiągnęła w tym regionie rekordowy zysk z działalności operacyjnej w wysokości około 1,3 miliarda euro, który był wyższy od zysku w roku poprzednim o około 768 milionów euro. Azja staje się więc coraz stabilniejszym dostarczycielem zysków w grupie BASF.
W Ameryce Południowej, Afryce i na Bliskim Wschodzie sprzedaż znacznie przewyższała poziom z poprzedniego roku i wzrosła o 31% do 3,8 miliarda euro. W walucie lokalnej sprzedaż wzrosła o 19% w stosunku do roku poprzedniego. Zysk z działalności operacyjnej zmniejszył się w porównaniu z rokiem poprzednim o 104 miliony euro do 177 milionów euro. Wynikało to z jednorazowych kosztów korekty wartości należności w ramach długoterminowych umów dostaw.
O firmie BASFBASF (The Chemical Company) jest wiodącą firmą chemiczną na świecie. BASF oferuje szeroki asortyment wyrobów od chemikaliów, tworzyw sztucznych, dodatków uszlachetniających i środków ochrony roślin po ropę naftową i gaz. Jako niezawodny partner pomaga swoim klientom z niemal wszystkich branż w odnoszeniu sukcesów. Najwyższej jakości produkty oraz innowacje technologiczne BASF przyczyniają się do rozwiązania globalnych wyzwań, takich jak ochrona klimatu, energooszczędność, wyżywienie i mobilność. W roku 2010 firma BASF osiągnęła obroty w wysokości około 63,9 miliarda euro i pod koniec roku zatrudniała ok. 109 tys. pracowników. Akcje BASF notowane są na giełdach papierów wartościowych we Frankfurcie (BAS), Londynie (BFA) i Zurychu (AN). Więcej informacji na temat firmy BASF można znaleźć na stronie internetowej www.basf.com lub w Social Media Newsroom pod adresem newsroom.basf.com. 9268430
1