Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

ATT uczestnikiem elitarnego indeksu RESPECT

25 listopada 2009
Azoty Tarnów są jednym z 16. uczestników nowego elitarnego indeksu RESPECT, zrzeszającego polskie spółki giełdowe najbardziej odpowiedzialne społecznie.
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA ogłosiła 19 listopada br. wyniki ratingu spółek najbardziej odpowiedzialnych społecznie oraz rozpoczęła publikację pierwszego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej  indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie – RESPECT Index. Do pierwszego składu RESPECT Index zostało zakwalifikowanych tylko 16. spółek, które otrzymały najwyższe oceny ratingowe w badaniu społecznej odpowiedzialności 118. polskich spółek notowanych na GPW.

- Dzisiaj uroczyście inaugurujemy koncept promowania i mierzenia poprzez indeks odpowiedzialnego zarządzania w spółkach giełdowych. Jeżeli ktoś prowadzi biznes to jego zarządzanie ma odpowiedzialny charakter, my zwracamy jednak uwagę, na to, że nowoczesne przedsiębiorstwo to takie, które uwzględnia w swoich działaniach to jak się zachowuje wobec akcjonariuszy, partnerów biznesowych, interesariuszy, społeczności, w obrębie której funkcjonuje. Wprowadzając do obiegu biznesowego na rynku kapitałowym pojęcie odpowiedzialnego zrządzania akcentujemy, że odpowiedzialność oznacza zdolność do rozliczania się wobec kogoś z tego, jak prowadzona jest spółka publiczna, jak funkcjonuje w kontekście gospodarczym i społecznym. Dlatego ten pakiet rozwiązań nazwaliśmy skrótem RESPECT, co oznacza przestrzeganie, podporządkowanie naczelnym standardom, odpowiedzialność wobec kogoś - powiedział Ludwik Sobolewski, prezes GPW.

RESPECT Index zrzeszający najbardziej odpowiedzialne polskie firmy jest indeksem dochodowym, uwzględniającym dochody z tytułu dywidend i praw poboru. Do indeksu RESPECT, oprócz Azotów Tarnów, weszły: Apator, Bank BPH, Bank Handlowy, Barlinek i Barlinek Inwestycje, Elektrobudowa, CIECh, Lotos, Żywiec, ING Bank Śląski, KGHM, Mondi Świecie, PKN Orlen, PGNiG, TP SA i Zakłady Magnezytowe "Ropczyce".

Zdaniem Amandy Jordan, prezesa Corporate Citizenship, pierwszy tego typu indeks w regionie Europy Środkowo-Wschodniej  jest świetnym narzędziem promocji kwestii dotyczących środowiska, spraw społecznych i ładu korporacyjnego oraz szeroko rozumianej odpowiedzialności na polskim rynku.  Jak pisze gazeta.pl, pół tysiąca funduszy inwestycyjnych preferujących takie spółki w Europie zainwestowało w nie na koniec zeszłego roku 50 mld euro, a w USA w takich spółkach ulokowanych jest 2,7 bln dol.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę