Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Aktywność kobiet siłą społeczności wiejskich

13 marca 2015


Beata Ewelina Wika – Czarnowska, członek zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej  i Wanda Krauze , przewodniczącą Komisji do spraw Rodziny i Kobiet PIR uczestniczyły   8   marca w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w zorganizowanej z inicjatywy Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej debacie  „Aktywność kobiet siłą społeczności wiejskich”.

W trakcie spotkania, w którym brały udział kobiety pełniące funkcje sołtysów, radnych i wójtów, przedstawicielki izb rolniczych, lokalnych grup działania, kół gospodyń wiejskich, środowiska naukowego i organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką aktywności kobiet i obszarów wiejskich dyskutowano na temat aktywności kobiet na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, jej znaczenia dla społeczności lokalnych oraz barier ograniczających tę aktywność.

 - Zmiany, które widać na polskiej wsi, to zasługa aktywnych kobiet. Przez wasze działania - przy całej skromności i świadomości, co jeszcze trzeba poprawić - polska wieś się zmienia- Często spotykam się z aktywnymi kobietami - i w miastach, i na wsiach. Każde takie spotkanie jest źródłem optymizmu i zastrzykiem energii –mówiła Anna Komorowska  podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim z okazji Dnia Kobiet - Uprawiacie dziedzinę, która jest w zaniku - krawiectwo miarowe, bo to, co robicie, przystaje do waszych rzeczywistości, do potrzeb waszej okolicy. Umiejąc słuchać ludzi, wiecie, co jest najbardziej potrzebne, w waszych rodzinach, w waszych miejscowościach.

Małżonka Prezydenta RP życzyła kobietom satysfakcji z ich działalności, bo jej zdaniem - to, co robią, jest "arcyważne nie tylko ich dla miejscowości, ale i całego kraju.

 Kobiety reprezentują obecnie ponad 35 % siły roboczej w rolnictwie Unii Europejskiej. W ciągu ostatnich lat stały się one bardziej przedsiębiorcze i cieszą się większym prestiżem. To wzmacnia ich pozycję w ujęciu społecznym i ekonomicznym, a także pozwala uczynić z rolnictwa sektor bardziej dynamiczny i innowacyjny. Istnieje jednak wiele aspektów, które wymagają poprawy, ponieważ w dalszym ciągu 43 % nieopłacanych pracowników w rolnictwie to kobiety, przy czym 26 % z nich o właścicielki gospodarstw.

Zdaniem Copa Cogeca (największej w Unii Europejskiej organizacji zrzeszającej rolników) decydenci muszą zagwarantować, że praca rolniczek zostanie odpowiednio oceniona i doceniona zarówno ze społecznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia. Należy zaprzestać postrzegania pracy tych kobiet, jako wolontariatu, co nadal ma miejsce w niektórych państwach członkowskich.

Opracował: Obi oba

 


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę