Beata Ewelina Wika – Czarnowska, członek zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej i Wanda Krauze , przewodniczącą Komisji do spraw Rodziny i Kobiet PIR uczestniczyły 8 marca w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w zorganizowanej z inicjatywy Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej debacie „Aktywność kobiet siłą społeczności wiejskich”.
W trakcie spotkania, w którym brały udział kobiety pełniące funkcje sołtysów, radnych i wójtów, przedstawicielki izb rolniczych, lokalnych grup działania, kół gospodyń wiejskich, środowiska naukowego i organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką aktywności kobiet i obszarów wiejskich dyskutowano na temat aktywności kobiet na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, jej znaczenia dla społeczności lokalnych oraz barier ograniczających tę aktywność.
- Zmiany, które widać na polskiej wsi, to zasługa aktywnych kobiet. Przez wasze działania - przy całej skromności i świadomości, co jeszcze trzeba poprawić - polska wieś się zmienia- Często spotykam się z aktywnymi kobietami - i w miastach, i na wsiach. Każde takie spotkanie jest źródłem optymizmu i zastrzykiem energii –mówiła Anna Komorowska podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim z okazji Dnia Kobiet - Uprawiacie dziedzinę, która jest w zaniku - krawiectwo miarowe, bo to, co robicie, przystaje do waszych rzeczywistości, do potrzeb waszej okolicy. Umiejąc słuchać ludzi, wiecie, co jest najbardziej potrzebne, w waszych rodzinach, w waszych miejscowościach.
Małżonka Prezydenta RP życzyła kobietom satysfakcji z ich działalności, bo jej zdaniem - to, co robią, jest "arcyważne nie tylko ich dla miejscowości, ale i całego kraju.
Kobiety reprezentują obecnie ponad 35 % siły roboczej w rolnictwie Unii Europejskiej. W ciągu ostatnich lat stały się one bardziej przedsiębiorcze i cieszą się większym prestiżem. To wzmacnia ich pozycję w ujęciu społecznym i ekonomicznym, a także pozwala uczynić z rolnictwa sektor bardziej dynamiczny i innowacyjny. Istnieje jednak wiele aspektów, które wymagają poprawy, ponieważ w dalszym ciągu 43 % nieopłacanych pracowników w rolnictwie to kobiety, przy czym 26 % z nich o właścicielki gospodarstw.
Zdaniem Copa Cogeca (największej w Unii Europejskiej organizacji zrzeszającej rolników) decydenci muszą zagwarantować, że praca rolniczek zostanie odpowiednio oceniona i doceniona zarówno ze społecznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia. Należy zaprzestać postrzegania pracy tych kobiet, jako wolontariatu, co nadal ma miejsce w niektórych państwach członkowskich.
7413451
1