Departament Rynków Rolnych na bieżąco monitoruje sytuację w uprawach polowych. Począwszy od 6 lipca br., kiedy to Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwrócił się do Wojewodów oraz podległych służb, raz w tygodniu do Ministerstwa napływają aktualne informacje o stanie upraw oraz podjętych działaniach w celu oszacowania zgłaszanych przez gminy strat.
Z uzyskanych w dniu 20 lipca br. od Urzędów Wojewódzkich informacji wynika, że największa liczba gmin w województwie, w których komisje aktualnie prowadzą szacowanie strat, jest w województwie lubuskim (94% gmin), kujawsko-pomorskim (87% gmin) oraz wielkopolskim (51% gmin). W województwach lubelskim, pomorskim oraz dolnośląskim liczba gmin, w których komisje rozpoczęły szacowanie strat szacują straty kształtuje się w przedziale od 10-20%. Z dostępnych informacji wynika, że jedynie na terenie dwóch województw (małopolskiego i podkarpackiego) nie prowadzi się szacowania strat. Obecnie Ministerstwo nie otrzymało aktualnych informacji z województwa łódzkiego. p>
Poziom szacowanych strat w poszczególnych uprawach polowych jest bardzo zróżnicowanych w poszczególnych województwach. Według przekazanych szacunków, największe straty dotyczą łąk i pastwisk, głównie II i III pokosu (30-100%). W przypadku pozostałych upraw, przedstawia się następująco: zboża jare - 10-45%, zboża ozime - 10-35%, rzepak - 5-30%, ziemniaki i buraki 10-30%, warzywa około 30%. Informacje o najwyższym poziomie strat przekazał Lubuski Urząd Wojewódzki (zboża - 30-80%, okopowe - 30-40%, rzepak - 30-40%, łąki i pastwiska - 55-100%).