Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie

12 maja 2005

Pięć milionów Polaków żyje w skrajnym ubóstwie; aż sześć polskich województw - lubelskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, świętokrzyskie i opolskie - znalazło się wśród dziesięciu najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej - przypomniała w środę Federacja Polskich Banków Żywności.

Europejskie Biuro Statystyczne (Eurostat) w styczniu opublikowało dane na temat PKB na mieszkańca w poszczególnych regionach Unii Europejskiej, na podstawie badań z 2002 r. Wśród 10 najmniej rozwiniętych regionów znalazło się aż sześć polskich województw. Ich PKB w przeliczeniu na osobę stanowił około jednej trzeciej średniego PKB 254 regionów Unii Europejskiej.

Według GUS, prawie 5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, na swoje utrzymanie mają najwyżej 8 zł dziennie na osobę, a ponad 7,7 mln osób mieszka w rodzinach znajdujących się na granicy ubóstwa, gdzie na miesięczne utrzymanie członka rodziny przypada najwyżej 10 zł dziennie.

W maju do magazynu Fundacji äBank Żywności SOS w Warszawie" przyjedzie tysięczna ciężarówka z dostawą żywności w ramach programu PEAD - poinformowała PAP w środę Bogumiła Kółkiewicz z Federacji Polskich Banków Żywności.

PEAD - Europejski Program Pomocy Żywnościowej Dla Najuboższej Ludności UE (Programme Europeen d'Aide aux plus Demunis) - funkcjonuje w krajach Unii Europejskiej od 1987 roku. Jego założeniem jest zagospodarowywanie rezerw surowców interwencyjnych - zboża, ryżu, mleka w proszku i masła - na cele społeczne i wsparcie żywnością osób najbardziej potrzebujących.

Zgodnie z przepisami UE, przedsiębiorcy (wybrani w drodze przetargu - PAP) dostarczają do magazynów akredytowanej organizacji charytatywnej artykuły spożywcze. W Polsce są cztery takie organizacje społeczne; oprócz Federacji Polskich Banków Żywności także Polski Czerwony Krzyż, Polski Komitet Pomocy Społecznej i Caritas Polska.

Federacja Polskich Banków Żywności już drugi rok koordynuje realizację programu PEAD na rzecz ponad 2000 organizacji. Łącznie do 40 magazynów organizacji charytatywnych na terenie kraju trafi do końca października 2005 r. ponad 41 tys. ton artykułów spożywczych.

W 2004 roku Banki rozdały łącznie ponad 14 tys. ton artykułów spożywczych. Obecnie udzielają pomocy około 2000 organizacji i instytucji, wspomagając około 1,5 miliona osób. Odbiorcami żywności są przede wszystkim organizacje pozarządowe, dziecięce placówki budżetowe i instytucje pomocy społecznej.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę