OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

40 lat na dogonienie Europy!

5 września 2005
Zdaniem prof. Dariusza Rosatiego, osiem nowych państw UE z Europy Środkowo-Wschodniej, przechodzących transformację, pomyślnie zamknęło pierwszy rok członkostwa w Unii. Sukcesem było ogólne wzmocnienie gospodarek, przyspieszenie wzrostu oraz obniżenie stopy bezrobocia.

Europarlamentarzysta przedstawił w piątek główne tezy przygotowanej pod jego kierownictwem analizy "Nowa Europa. Raport z transformacji". Zostanie on w całości zaprezentowany podczas czterodniowego XV Forum Ekonomicznego, które rozpocznie się 7 września w Krynicy. Rosati poinformował, że z oceny państw transformujących swoje gospodarki wyłączono Cypr i Maltę.

Państwa Europy Środkowej, które weszły do UE, przyspieszyły wzrost gospodarczy średnio z ok. 4 proc. rocznie, do 5 proc. rocznie. Źródłem tego przyspieszenia był przede wszystkim wzrost eksportu na rynki UE. Kraje te odniosły korzyści finansowe, otrzymując duże transfery pieniężne. Wszystkie poza jednym były beneficjentami netto z punktu widzenia przepływów finansowych –  powiedział.

Tym jedynym krajem nie będącym beneficjentem netto były Węgry. Powodem były m.in. problemy w rolnictwie, gdzie pogorszyła się opłacalność po wstąpieniu do UE. Przed akcesją branża ta była chroniona, dlatego obecnie przegrywa w konkurencji m.in. z Polską.

Jak powiedział Rosati, kraje objęte analizą, w tym Polska, powinny kontynuować reformy strukturalne. Konieczna jest pełna reforma finansów publicznych, rynków pracy i dokończenie prywatyzacji. Przypomniał, że jednym z tematów rozmów panelowych podczas forum w Krynicy będzie likwidacja luki rozwojowej między "nową" i "starą" UE. Jego zdaniem, nowe kraje UE osiągną średni poziom rozwoju "Piętnastki" za ok. 30-40 lat.

Konieczne jest dokończenie prywatyzacji w takich branżach jak energetyka, wielka chemia i metalurgia, ponieważ na styku sektora publicznego i prywatnego rodzi się pokusa większych wpływów, co może być źródłem nieprawidłowości i korupcji –  powiedział PAP Rosati. Jako przykład podał m.in. działania w PKN Orlen, którego sprawę rozpatruje obecnie komisja śledcza. Państwo powinno sprawować nadzór w postaci regulacji, a nie własności –  podkreślił.

Raport stwierdza także, że równolegle do sukcesów ekonomicznych mieliśmy do czynienia w nowych państwach UE ze wzrostem napięć politycznych, czego wyrazem były kryzysy w większości państw Europy Środkowo-Wschodniej. W niektórych krajach, m.in. w Polsce, rządy zmieniały się nie w trybie normalnych wyborów, ale w trybie wcześniejszych przesileń. Najprawdopodobniej siły polityczne które wprowadzały te kraje do UE, przegrają najbliższe wybory parlamentarne na rzecz opozycji.

Według Rosatiego, mamy do czynienia z paradoksem syndromu akcesji. Osiągnięcie wielkiego sukcesu międzynarodowego, jakim jest uzyskanie członkostwa i osiągnięcie szeregu korzyści gospodarczych, przyspieszenie wzrostu, obniżenia bezrobocia wzmocnienie ogólne gospodarek, dokonywało się ramach pogarszającej się sytuacji politycznej –  powiedział.

Raport podkreśla też różnice między nowymi krajami UE, a także innymi państwami dążącymi do integracji, jak m.in. Bułgaria i Rumunia oraz państwami Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP). Podczas gdy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej wzrost gospodarczy wynikał z otwarcia na rynki UE i z wcześniejszych reform, wzrost gospodarczy w takich krajach WNP jak Rosja, Kazachstan i Azerbejdżan był wynikiem głównie wzrostu koniunktury na rynku paliw i surowców. W sytuacji zmiany dobrej koniunktury możemy mieć do czynienia z bardzo znaczącym spowolnieniem wzrostu w tym regionie –  powiedział Rosati.

Według niego, kraje WNP utrwalają także różniącą je od innych państw dominującą rolę prezydenta i jego administracji. Partie polityczne mają tam słabszy charakter, a większa jest rola grup nieformalnych, jak oligarchiczne grupy interesu, np. w Rosji, oraz szeroki zakres interwencjonizmu państwowego.

Jak powiedział Rosati, raport nie przewiduje w najbliższym czasie kolejnych kolorowych rewolucji, jak na Ukrainie i w Gruzji. Na zmianę na Białorusi trzeba będzie jeszcze poczekać –  dodał.


POWIĄZANE

Do 30 listopada 2025 r. hodowcy bydła mięsnego mogą się starać o dofinansowanie ...

Umowa o stowarzyszeniu z Ukrainą: lekcje z przeszłości muszą znaleźć odzwiercied...

Pestycydy, w tym szkodliwy chloran, wykryto w popularnych skyrach truskawkowych ...


Komentarze

Brak komentarzy
08 maja

4℃

1019 hPa

3 km/h

pią
12℃

sob
8℃

nie
14℃

Wrocław
8 maja

4℃

1019 hPa

3 km/h

czw
12℃

pią
12℃

sob
8℃

Wrocław
...Len zasiany w Stanisława rośnie jako ława...
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
AGRO-SORBa-KRIRa-KRUSAAA_SEJM_RPLASY_FSC

Kto zostanie Prezydentem RP_2025

Aby polskim rolnikom żyło się lepiej to Kto powinien zostać Prezydentem Polski! Kto, będąc Prezydentem RP nie zapomni o polski Rolniku!

Karol Nawrocki
Sławomir Mentzen
Marek Jakubiak
Artur Bartoszewicz
Szymon Hołownia
Rafał Trzaskowski
Magdalena Biejat
Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę