aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

36 proc. gospodarstw domowych posiada komputer

10 lutego 2005

36 proc. gospodarstw domowych i 92 proc. przedsiębiorstw posiada komputer - wynika z opublikowanych w środę badań Głównego Urzędu Statystycznego nt. "Wykorzystanie technologii informacyjno-telekomunikacyjnych w przedsiębiorstwach i gospodarstwach domowych w 2004 r."

GUS poinformował, że odsetek gospodarstw domowych posiadających komputer jest znacznie wyższy w mieście (42 proc.) niż na wsi (25 proc.). Wyposażenie gospodarstwa w komputer uzależnione jest także do dochodów rodziny. 73 proc. gospodarstw o dochodach ponad 7200 zł miesięcznie netto miało komputer. Wśród zarabiających poniżej 1440 zł miesięcznie netto ten odsetek wynosi 16 proc.

Według badań GUS, techniczne możliwości dostępu do Internetu miało 26 proc. badanych gospodarstw (w mieście 31 proc., na wsi 15 proc.). Główne powody, które powstrzymywały badanych przed korzystaniem z Internetu to za wysokie ceny dostępu (77 proc. odpowiedzi) oraz zbyt wysokie koszty sprzętu (75 proc.).

Z danych GUS wynika, że zdecydowana większość przedsiębiorstw korzysta z komputerów i Internetu. Według badania, wszystkie duże i 99 proc. średnich przedsiębiorstw jest wyposażonych w komputery i w dostęp do Internet. Wśród małych przedsiębiorstw, 90 proc. zadeklarowało posiadanie komputera, a 81 proc. - dostęp do Internetu.

32 proc. gospodarstw mających techniczne możliwości dostępu do Internetu, wykorzystuje w tym celu łącza szerokopasmowe (transfer danych z prędkością 128 kb/s i więcej), a 36 proc. korzysta w tym celu z modemów. Autorzy badania zwracają uwagę na małe rozpowszechnienie łącz szerokopasmowych na wsi. Tylko 9 proc. wiejskich gospodarstw korzysta z nich przy dostępie do Internetu.

Wśród dużych przedsiębiorstw przeważa dostęp szerokopasmowy (79 proc.), jednak średni i mali częściej używają modemów (odpowiednio 60 proc. i 50 proc.).

Z badania wynika, że 45 proc. osób korzystających z Internetu napotyka na problemy związane z bezpieczeństwem. Najczęściej jest to spam (35 proc.), czyli otrzymywanie niechcianej korespondencji mailowej. Użytkownicy Internetu zwracają także uwagę na wirusy komputerowe (29 proc.) i nielegalne wykorzystanie cudzych danych osobowych (2 proc.).

Problemy z utrzymaniem bezpieczeństwa sieci lub danych zgłosiło w badaniu 26 proc. przedsiębiorstw korzystających z Internetu, w tym 48 proc. dużych firm. Najczęstszym problemem są ataki wirusów komputerowych. Użytkownicy chronią się przed zagrożeniami wynikającymi z korzystania z internetu instalując oprogramowanie antywirusowe (48 proc. internautów) i je aktualizując (35 proc.). Z różnych form ochrony sieci firmowej i danych korzystało 93 proc. przedsiębiorców. Najpopularniejsze formy to: oprogramowanie antywirusowe (71 proc.) i systemy zaporowe firewalls (28 proc.).

Osoby wykorzystujące Internet do celów prywatnych najczęściej szukały informacji i korzystały z serwisów internetowych (86 proc.) i komunikowały się z innymi internautami (83 proc.). 41 proc. internautów szukało informacji na stronach administracji rządowej i samorządowej, 19 proc. pobierało formularze urzędowe przez Internet, a 12 proc. korzystało z możliwości wysłania tą drogą wypełnionych formularzy - wynika z danych GUS.

Według badania, z zakupów przez Internet korzystało 14 proc. internautów. Najczęściej kupowano książki, czasopisma lub materiały do nauki (49 proc. zakupów), filmy i muzykę (26 proc.) oraz ubrania (24 proc.). GUS podsumowując wyniki badania stwierdza, że dostęp polskich gospodarstw domowych do Internetu jest niższy od średniej w UE (43 proc.). Gorsi pod tym względem w UE od Polski są tylko Grecja, Łotwa, Węgry i Litwa. Poziom wykorzystania Internetu przez polskie przedsiębiorstwa nie odbiega znacząco od średniej unijnej (89 proc.).


POWIĄZANE

15 maja Zarząd Morskiego Portu Gdańsk oficjalnie poinformował o odwołaniu przeta...

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii "Lowe Krowe"! Poprzednie edycje...

Trądzik oraz inne niedoskonałości skórne to nie tylko problem estetyczny, ale ró...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę