Sekretarz stanu w MSWiA Tadeusz Matusiak sprecyzował, że pieniądze te będą wykorzystane m.in. na zakup szczepionek, leków, ubrań ochronnych, a w sytuacji wybuchu epidemii - na pokrycia kosztów uśmiercania ptaków i odszkodowań dla właścicieli.
Jak zapowiedział Główny Lekarz Weterynarii Krzysztof Jażdżewski, między 14 a 18 listopada z udziałem amerykańskich ekspertów odbędą się specjalne ćwiczenia polskich służb na wypadek wybuchu pandemii ptasiej grypy.
Wyjaśnił, że ćwiczenia obejmą cykl wykładów z reagowania kryzysowego oraz symulację zagrożenia. Mają sprawdzić, na niewielkim obszarze, skuteczność procedur i stan przygotowania służb.
Jażdżewski podkreślił, że w Polsce nie ma obecnie zagrożenia ptasią grypą. Nie można jednak do końca przewidzieć, czy choroba wystąpi, m.in. dlatego, że nadal trwają przeloty dzikich ptaków – zastrzegł.
Główny Inspektor Sanitarny Andrzej Trybusz uspokajał, że wirus ptasiej grypy jest dla ludzi mało zaraźliwy. Pojawienie się nowych ognisk grypy u ptaków nie jest jednoznaczne z wystąpieniem zachorowań wśród ludzi – podkreślił.
Poinformował, że Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi stały monitoring zachorowań na grypę, od 1 października w cyklach tygodniowych. Dodał, że niezależnie od nadzoru epidemiologicznego prowadzony jest również nadzór wirusologiczny: od osób chorych pobierany jest materiał biologiczny, który następnie badany jest pod kątem rodzaju wirusa, wywołującego w danym roku sezonowy wzrost zachorowań.