Mija 10. rocznica ostrzelania przez policję protestujących rolników w miejscowości Cienia II w Wielkopolsce - przypomina Radio Maryja.pl. W 2003 roku gospodarze wyszli na ulice, by zamanifestować swój sprzeciw wobec rządowej polityki destrukcji polskiego rolnictwa. Zostali wówczas ostrzelani z gumowych kul; jeden z nich stracił oko.
W rocznicę tych wydarzeń rolnicy uczestniczyli we Mszy św. w Rajsku w intencji Ojczyzny i polskiej wsi. Eucharystii przewodniczył ks. bp Stanisław Napierała, biskup senior diecezji kaliskiej.
Paweł Domagała, uczestnik protestów sprzed 10 lat – zwraca uwagę, że od tego czasu nic się nie zmieniło: Polska ziemia nadal trafia w obce ręce, rząd PO-PSL chce wprowadzić podatek dochodowy dla rolników a ceny produktów rolnych spadają.
- Widzimy w tej chwili jaka jest sytuacja. Są bardzo duże protesty rolników na Pomorzu. Prawdopodobnie rolnicy przyjadą tutaj i być może dokonamy jakichś większych ustaleń, by skoordynować te działania. Chcemy, aby w jeden dzień w całej Polsce odbyło się jak najwięcej tych protestów – aby ich liczba sięgnęła nawet 100. – tak, żeby ten przekaz był silniejszy. Mamy swoje postulaty m.in. sprzeciwiamy się oferowanemu nam przez rząd wiekowi emerytalnemu. Jeżeli to zostanie, bo to już zostało wprowadzone – zaniknie słowo ojcowizna, które od wielu dziesiątek lat w polskim rolnictwie funkcjonuje. Nie będzie wtedy możliwe, żeby ojciec przepisał synowi gospodarstwo – powiedział Paweł Domagała.
Tymczasem rolnicy z województwa zachodniopomorskiego, którzy od 5 grudnia protestują w Szczecinie – prowadzą rozmowy, aby zorganizować protest, który miałby polegać na przejeździe ciągników do Warszawy.
Cały czas czekają na decyzję dotyczącą zamian personalnych w Szczecińskiej Agencji Nieruchomości Rolnych. Gospodarze liczą także na udział w akcji swoich kolegów z całej Polski.
- Spróbujemy przyjechać i zostać w Warszawie przynajmniej do piątku, aby tam być co najmniej 5 dni. Czy nam to się uda? Czy dostaniemy takie zezwolenia? – wszystko zależy od decyzji dotyczącej zmian w ustawie o zgromadzeniach – powiedział Edward Kosmal, przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” w zachodniopomorskim.