Choć zdrowe odżywianie jest w ostatnich latach coraz modniejsze, podstawą menu wielu osób wciąż jest przetworzona żywność, a pełnowartościowe posiłki często bywają zastępowane daniami z fast foodów. Dieta uboga w składniki odżywcze ma negatywny wpływ na zdrowie. Badania pokazują, że przybywa osób otyłych, z chorobami serca i cukrzycą. Zapobieganie chorobom wymaga zbalansowania sposobu odżywiania i zadbania o odpowiednią ilość warzyw i owoców. Jak w prosty sposób to zrobić?
Warzywa i owoce są jednymi z najważniejszych składników zdrowej diety. Z badań przeprowadzonych pod koniec 2019 roku przez agencję Kantar wynika jednak, że aż 3/4 Polaków nie wie, ile miejsca w diecie powinny zajmować[1]. Zbyt małe ich spożycie jest przyczyną wielu chorób. Potwierdzają to wstępne wyniki badań przeprowadzonych w 2019 roku przez American Society for Nutrition. Wykazały one, że niskie spożycie owoców i warzyw może być przyczyną milionów śmiertelnych udarów i zawałów serca. Według naukowców niewystarczająca ilość warzyw i owoców w jadłospisie spowodowała w 2010 roku niemal 3 miliony zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych[2]. Analiza danych Eurostatu wskazuje, że ponad 1/3 obywateli Unii Europejskiej nie spożywa warzyw i owoców codziennie. W tych statystykach Polacy plasują się poniżej średniej[3].
Zgodnie z zaleceniami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego, co jemy. Z badań wynika jednak, że jedynie 18 proc. Polaków spełnia ten warunek, a 1/3 narodu w ogóle nie uwzględnia tych składników w swoim jadłospisie[4].
Jak zwiększyć ilość owoców i warzyw w diecie?
Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) należy spożywać minimalnie 400g owoców i warzyw dziennie. Istnieje kilka prostych sposobów, aby pamiętać o dodawaniu ich do swojej diety.
– Soki to świetny sposób na spożywanie większej ilości warzyw i owoców. Ważne jest, aby zawierały miąższ, który jest źródłem błonnika. Dlatego też, dobrze jest wycisnąć sok w domu. Dzięki temu mamy gwarancję jakości produktów. To również dobry sposób na zwiększenie spożycia warzyw dla osób, które za nimi nie przepadają. Połączenie z owocami w świeżo wyciśniętym soku zneutralizuje smak warzyw. Takie rozwiązania mogą spodobać się szczególnie dzieciom – mówi dr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny i ekspert w zakresie odpowiedzialnego odżywiania marki Moc Soków.
Czym skutkuje niedobór warzyw i owoców?
Jednym z pierwszych skutków unikania warzyw i owoców może być niedobór witamin i minerałów, w tym m.in. wapnia, magnezu, żelaza i potasu, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego, nerwowego i sercowo-naczyniowego.
Owoce i warzywa są także źródłem błonnika, który wpływa na prawidłową pracę jelit. Błonnik spowalnia również wchłanianie składników takich, jak glukoza i cholesterol. W ten sposób może pomóc w regulacji ich poziomu we krwi i zmniejszyć ryzyko cukrzycy lub podwyższonego poziomu cholesterolu oraz problemów sercowo-naczyniowych[5].
– Należy pamiętać, że uwzględniając warzywa i owoce w diecie warto zadbać o to, by zachować wszystkie ich wartości odżywcze. Jeśli poddajemy je obróbce termicznej, pamiętajmy, aby ich nie rozgotowywać. W przypadku wyciskania soków z kolei, warto wybrać sprzęt, który nie pozbawi produktów ich właściwości. Doskonałym przykładem jest wyciskarka wolnoobrotowa firmy Byzoo Rhino. Ten rodzaj urządzenia pracuje wolniej, ale dzięki temu otrzymany sok jest lepszy i zdrowszy – zawiera znacznie więcej składników odżywczych i dłużej zachowuje świeżość – tłumaczy Łukasz Malik, właściciel sklepu mocsokow.pl, oferującego małe AGD wysokiej jakości.
Choć wprowadzenie odpowiedniej ilości warzyw i owoców do codziennego jadłospisu wymaga odrobiny kreatywności, efekt jest niepodważalny. Zbilansowana dieta to świetny sposób na poprawę zdrowia i urozmaicenie posiłków.
[1] https://pap-mediaroom.pl/biznes-i-finanse/34-polakow-nie-wie-ile-warzyw-i-owocow-powinno-sie-spozywac
[2] https://nutrition.org/millions-of-cardiovascular-deaths-attributed-to-not-eating-enough-fruits-and-vegetables/
[3] https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Fruit_and_vegetable_consumption_statistics#Consumption_of_fruit_and_vegetables
[4] https://www.pap.pl/mediaroom/766169%2Ckonsumpcja-warzyw-i-owocow-w-listopadzie-2020-roku.html
[5] https://www.news-medical.net/health/How-Dangerous-is-a-Lack-of-Fruit-and-Vegetables.aspx
Newseria Lifestyle