Jako narodziny sieci Internet w Polsce uznaje się rok 1991. W dniu 20 grudnia 2022 roku minęło dokładnie 31 lat, odkąd podłączono Polskę do globalnej sieci Internet. Na początku dostęp do światowej łączności miały tylko instytucje naukowe.
W ciągu całego 1991 roku miało miejsce kilka przełomowych wydarzeń związanych z siecią Internet.
Pierwsza wiadomość e-mail z i do Polski
Rok 1991 byłprzełomowym dla polskiego Internetu. W dniu 17 lipca 1991 r. Tadeusz Węgrzynowski wysłał z Kopenhagi do Polski, do Centrum Informatycznego Uniwersytetu Warszawskiego, pierwszą wiadomość e-mail. Odbiorcą był Andrzej Smereczyński, a treść pierwszego e-maila brzmiała:
„Szanowny Panie Andrzeju, miło mi powitać Pana z Kopenhagi. Proszę pozdrowić wszystkich w CIUW”.
W odpowiedzi wysłano e-maila o treści:
„Panie dyrektorze, w CIUW nigdy nie było tyle radości i tylu ludzi w sali komputerowej”.
Tutaj należy zwrócić uwagę na fakt, który dzisiaj może być dla większości być niezrozumiały ponieważ wszędzie mamy wi-fi. Aby wykonać wysyłkę pierwszego e-mail Pan Tadeusz Węgrzynowski musiał pojechać do Kopenhagi z modemem i wysłał cytowaną wyżej wiaidomość e-mail.
Natomiast 17 sierpnia z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego fizyk Rafał Pietrzak wysłał pierwszą wiadomość, wykorzystując protokół TCP/IP i to wydarzenie uznaje się to za pierwszą wiadomość e-mail wysłaną z Polski. Jednak to jeszcze nie było pełne podłączenie naszego kraju do internetu.
Jednak przełomowym dniem był 20 grudnia 1991 roku, ponieważ w tym dniu pierwsze polskie komputery zostały wpięte do Internetu.
Dokładnie 10 lat później 20 grudnia 2000 roku, pojawił się w tej sieci Internet PIERWSZY PORTAL ROLNY.
Można się zastanwiać, jaki to był odległy czas, dlaczego o tym teraz wspominamy?
Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na fakt, że od dłuższego czsu można zaglądać do naszej archiwalnej strony internetowej w adresie archiwum.ppr.pl i "poszperać" w naszych poprzednich "odsłonach".
Wielu z naszych użytkowników twierdzi, że tamta, poprzednia nasza szata graficzna była łatwiejasza w nawigacji i prościej było dotrzeć do poszukiwanych informacji.
Oczywiście można się spierać która dodsłona jest lepsza,ale warto podkreślić, że nowa nasza odsłona była podporządkowana wymogom rynku, a przede wszystkim dostosowywana w responsywności do telefonii komórkowej i bardzo dynamicznemu rozwojowi świata smartfonów.
Tak więc, wszystkich zaiteresowanych naszymi, ppr-owymi odsłonami "retro" zapraszamy do archiwum.ppr.pl informując jednocześnie, że nasze bardzo popularne forum doczekało się swojej poprzedniej odsłony i znajduje się pod adresem: archiwum.forum.ppr.pl