aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

31 lat temu podłączono Polskę do Internetu

24 grudnia 2022
31 lat temu podłączono Polskę do Internetu

Jako narodziny sieci Internet w Polsce uznaje się rok 1991. W dniu 20 grudnia 2022 roku minęło dokładnie 31 lat, odkąd podłączono Polskę do globalnej sieci Internet. Na początku dostęp do światowej łączności miały tylko instytucje naukowe.

W ciągu całego 1991 roku miało miejsce kilka przełomowych wydarzeń związanych z siecią Internet.

Pierwsza wiadomość e-mail z i do Polski

Rok 1991 byłprzełomowym dla polskiego Internetu. W dniu 17 lipca 1991 r. Tadeusz Węgrzynowski wysłał z Kopenhagi do Polski, do Centrum Informatycznego Uniwersytetu Warszawskiego, pierwszą wiadomość e-mail. Odbiorcą był Andrzej Smereczyński, a treść pierwszego e-maila brzmiała:

„Szanowny Panie Andrzeju, miło mi powitać Pana z Kopenhagi. Proszę pozdrowić wszystkich w CIUW”.

W odpowiedzi wysłano e-maila o treści:

„Panie dyrektorze, w CIUW nigdy nie było tyle radości i tylu ludzi w sali komputerowej”.

Tutaj należy zwrócić uwagę na fakt, który dzisiaj może być dla większości być niezrozumiały ponieważ wszędzie mamy wi-fi. Aby wykonać wysyłkę pierwszego e-mail Pan Tadeusz Węgrzynowski musiał pojechać do Kopenhagi z modemem i wysłał cytowaną wyżej wiaidomość e-mail.

Natomiast 17 sierpnia z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego fizyk Rafał Pietrzak wysłał pierwszą wiadomość, wykorzystując protokół TCP/IP i to wydarzenie uznaje się to za pierwszą wiadomość e-mail wysłaną z Polski. Jednak to jeszcze nie było pełne podłączenie naszego kraju do internetu.

Jednak przełomowym dniem był 20 grudnia 1991 roku, ponieważ w tym dniu pierwsze polskie komputery zostały wpięte do Internetu.

Dokładnie 10 lat później 20 grudnia 2000 roku, pojawił się w tej sieci Internet PIERWSZY PORTAL ROLNY.

Można się zastanwiać, jaki to był odległy czas, dlaczego o tym teraz wspominamy?

Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na fakt, że od dłuższego czsu można zaglądać do naszej archiwalnej strony internetowej w adresie archiwum.ppr.pl i "poszperać" w naszych poprzednich "odsłonach".
Wielu z naszych użytkowników twierdzi, że tamta, poprzednia nasza szata graficzna była łatwiejasza w nawigacji i prościej było dotrzeć do poszukiwanych informacji.
Oczywiście można się spierać która dodsłona jest lepsza,ale warto podkreślić, że nowa nasza odsłona była podporządkowana wymogom rynku, a przede wszystkim dostosowywana w responsywności do telefonii komórkowej i bardzo dynamicznemu rozwojowi świata smartfonów.

Tak więc, wszystkich zaiteresowanych naszymi, ppr-owymi odsłonami "retro" zapraszamy do archiwum.ppr.pl informując jednocześnie, że nasze bardzo popularne forum doczekało się swojej poprzedniej odsłony i znajduje się pod adresem: archiwum.forum.ppr.pl

 


POWIĄZANE

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kole...

Według wyników pierwszych czterech miesięcy 2024 roku Ukraina zaimportowała towa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę