Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

100 dni w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi

28 marca 2024
100 dni w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Resort rolnictwa opublikował raport podsumowujący pierwsze 100 dni rządów koalcji PO, PSL, Hołowni 2050 i lewicy. Na konferencji, która odbyła się w ministerstwie rolnictwa, a poświęcona była podsumowaniu tych 100 dni wzięło udział kierownictwo resortu z ministrem rolnictwa, Czesławem Siekierskim na czele. Briefing prasowy miał opowiedzieć i opowiadał o sukcesach resortu w zarządzaniu polskim rolnictwem, jednk na twarzach poszczególnych występujących osób ani radości, ani też przekonania do głoszonych tez i poglądów widać nie było. Raczej zaobserwować można było pewnego rodzaju zakłopotanie i obawę przed trudnymi pytaniami  ze strony zebranych dziennikarzy. Poniżej prezentujemy pełną treść komunikatu jaki pojawil na stronie internetowej resortu rolnictwa. Nie sposób jednak przejść obojętnie wobec ciągle pojawiających się pytań w tych pierwszych 100 dniach nowych rządów.

Przede wszystkim nie rozwiązano kwestii z bałaganem jaki panuje na polskiej granicy z Ukrainą. To protestujący rolnicy odkryli patologie jakie dzieją się na przejściach granicznych i sposobów ich rozwiązania resort rolnctwa nie znalazł. Wiceminister rolnictwa, Michał Kołodziejczak zderzył się z rzeczywistością i nikt z urzędników granicznych mu nawet nie pokazał dokumentów które dotyczyły wwożonego do Polski towaru.

Wielu zadawało sobie pytania, co w ogóle robią wiceministrwie. Przez pierwsze 100 dni trudno było się połapać kto za co odpowiada, a wiceminster Nowak, na prezentacji resortu rolnctwa przed Senacką Komisją Rolnictwa powoływał się na dane pochodzące z ukraińsko/kazachskiego portalu internetowego. Widocznie resort nie ma wiarygodnych własnych danych, co potwierdzał Donald Tusk na spotkaniach z rolnikami.

Nie osiągnięto porozumienia z Brukselą w sprawie importu z Ukrainą a Komisja Europejska ostentacyjnie przedłużyła wolnu handel z Ukrainą do czerwca 2025 roku, wprowadzając do dotychczasowego mechanizmu wolnego handlu jedynie kosmetyczne zmiany.

Protestującym rolnikom udało się wywalczyć zmiany w Europejskim Zielonym Ładzie i Komisja z niektórych zapisów po raz pierwszy w historii rakiem wycofywała się z obowiązkowego ugorowania i innych "wynalazków". Niektórzy bagatelizowali ten niewątpliwy sukces protestujących z olbrzymią siłą w całej UE europejskich farmerów twierdząc, że to niewielkie ustępstwa KE. Ale jednak, Komisja Europejska wpadała w  popłoch uginała się coraz bardziej przed rozwścieczonymi europejskimi rolnikami i musiała szukać pokrętnych wytłumaczeń, dla niekompetencji we wprowadzanych przepisach i osłabianiu konkurencyjności europejskiego rolnictwa. 

Jednak wg polskiego resortu rolnictwa, ich pierwsze 100 dni to są same sukcesy, a poniżej pełna treść komunikatu prasowego i prezentacja, którą czyta się i ogląda z uczuciami mieszanymi, delikatnie mówiąc.

– Od początku urzędowania przyjmujemy formułę dialogu z rolnikami – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas konferencji podsumowującej pierwsze 100 dni prac nowego Kierownictwa Resortu.

Minister Czesław Siekierski stwierdził, że w czasie pierwszych 100 dni działania Kierownictwa Resortu dotyczyły spraw bieżących, związanych z protestami rolników, a także sytuacji spowodowanej zaniechaniami i zaniedbaniami poprzedników.

Dialog z rolnikami

Minister Czesław Siekierski zwrócił uwagę, że 100 dni to czas, gdy odbyło się wiele spotkań i rozmów z rolnikami, zarówno na przejściach granicznych, na protestach, jak i w resorcie. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że dwa razy odbyły się rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem, przypomniał też o rozmowach w Jasionce. Minister wskazał, że resort rolnictwa doprowadził do rządowego podejścia do kwestii rolnych, gdyż wiele spraw znajduje się w kompetencjach różnych resortów. Odbyło się też wiele rozmów na forum unijnym, ponieważ wiele spraw należy do kompetencji Komisji Europejskiej.

– Rozmowy były i są bardzo trudne, gdyż sytuacja jest wyjątkowa – zaznaczył minister Siekierski.

– Ważna jest pomoc, którą otrzymaliśmy od premiera Donalda Tuska. To on na najwyższych szczeblach Unii Europejskiej doprowadził do zmian, dzięki którym Zielony Ład został ograniczony do oczekiwań rolników – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Rozmowy z Ukrainą

Szef resortu rolnictwa poinformował, że cały czas prowadzone są rozmowy ze stroną ukraińską, w formule zarówno politycznej, jak i technicznej. Są to bardzo trudne rozmowy, gdyż strona ukraińska chce utrzymać dotychczasowe warunki dostępu do unijnego rynku.

– Jeszcze dziś będziemy rozmawiać ze stroną ukraińską w bardzo rozszerzonej formule, aby przygotować wkład do jutrzejszych polsko-ukraińskich rozmów rządowych w Warszawie, które zapowiadał wcześniej premier Donald Tusk – zapowiedział minister Czesław Siekierski.

Pozostałe zagadnienia

Poszczególne zagadnienia przedstawiali pozostali członkowie Kierownictwa Resortu, zgodnie z obszarami, za które odpowiadają.

Przyspieszenie wypłat i rozważne wydatkowanie środków

Sekretarz stanu Stefan Krajewski zwrócił uwagę, że zostały już usprawnione systemy informatyczne w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dzięki czemu ruszyły wpłaty środków dla rolników.

Wiceminister przypomniał, że choć rolnictwo w Polsce odpowiada za 2,2 proc. PKB, to ma istotne znaczenie gospodarcze i dlatego istotne jest, w jakim kierunku będzie zmierzało oraz jak rozważnie będą wydatkowane na nie środki.

Doraźna pomoc i dialog

Sekretarz stanu Michał Kołodziejczak stwierdził, że rynki rolne w Polsce nie tylko zostały rozregulowane, ale wręcz zniszczone. Dlatego rolnicy powinni otrzymać doraźną pomoc. Przypomniał, że za sprzedane zboże w okresie od 11 marca do 31 maja rolnik otrzyma dopłatę w wysokości 300 zł/tonę, a za zboże sprzedane pomiędzy 1 stycznia a 10 marca – 200 zł/tonę.

– Polityka będzie budowana w oparciu o głos rolników – zapewnił sekretarz stanu.

Rybołówstwo i inspekcja weterynaryjna

Sekretarz stanu Jacek Czerniak poinformował o działaniach związanych z rybołówstwem. Zwrócił uwagę, że w ramach środków europejskich do wydatkowania jest około 730 mln złotych. Wiceminister podkreślił w tym kontekście znaczenie prowadzenia polityki negocjacji i konsultacji z rybakami.

Drugim obszarem, za który odpowiada wiceminister, jest inspekcja weterynaryjna. Podkreślił zwiększenie i kompleksowość kontroli prowadzonych przez granicznych lekarzy weterynarii.

Zmiany w KPO i rozwój rolnictwa 4.0

Podsekretarz stanu Adam Nowak zwrócił uwagę na zmiany w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Podkreślił, że dzięki nim w pełni zostaną zrealizowane wnioski złożone przez rolników na budowę silosów. Ponadto termin realizacji został wydłużony do końca czerwca 2025 r.

Wiceminister poinformował ponadto, że dzięki wprowadzonym zmianom zwiększą się do 1 mld złotych środki wspierające rozwój rolnictwa 4.0.

Życzenia wielkanocne

Na zakończenie konferencji prasowej minister Czesław Siekierski przekazał zebranym życzenia z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych.

– Patrząc na stół wielkanocny zastawiony żywnością, pomyślmy o tych, którzy ją wyprodukowali. Zadbajmy też, żeby nie marnować żywności. Święta to czas nadziei, a my jesteśmy pełni nadziei na rozwiązanie bieżących problemów w rolnictwie i zdeterminowani – powiedział szef resortu rolnictwa.

Pełna prezentacja sukcesów resortu rolnictwa w pierwszych 100 dniach rządów koalcji PO,PSL, Hołoni 20250 i lewicy znajduje się TUTAJ 

 

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło i fot: minrol


POWIĄZANE

Rada Europy przyjmuje ulepszone przepisy o ochronie przed agrofagami roślin Rada...

Główny Inspektor Sanitarny dr n. med. Paweł Grzesiowski przekazał 18.11.2024 pod...

Kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 są niezbędne dla naszego zdrowia, a ich supleme...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę