Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

UE rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

28 czerwca 2024
UE rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

UE zorganizowała pierwszą konferencję międzyrządową na szczeblu ministerialnym, aby rozpocząć negocjacje akcesyjne z Ukrainą.

Jest to następstwo decyzji Rady Europejskiej z 14–15 grudnia 2023 r. o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą oraz zatwierdzenia przez Radę 21 czerwca ram negocjacyjnych negocjacji z Ukrainą zgodnie ze zmienioną metodyką rozszerzenia.

Delegacji UE przewodniczyła Hadja Lahbib, belgijska minister spraw zagranicznych i europejskich, której towarzyszył komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Olivér Várhelyi. Delegacji Ukrainy przewodniczyła wicepremier Olha Stefaniszyna. Premier Denys Chmyhal przemawiał na konferencji z Kijowa.

"To historyczny dzień dla Ukrainy i UE" – powiedziała Hadja Lahbib, belgijska minister spraw zagranicznych i europejskich, reprezentująca prezydencję belgijską w Radzie Unii Europejskiej. "Droga do osiągnięcia tego punktu była trudna, a determinacja Ukrainy w podjęciu niezbędnych reform była naprawdę imponująca. Negocjacje akcesyjne, które dziś otwieramy, będą rygorystyczne i wymagające. Jesteśmy przekonani, że dzięki determinacji i zaangażowaniu Ukraina może doprowadzić je do pomyślnego zakończenia. Przyszłość Ukrainy i jej obywateli leży w Unii Europejskiej".

Na konferencji prasowej Olha Stefanishyna podziękowała Komisji Europejskiej za upewnienie się, że "wyciągnięto bardzo uzasadnione wnioski, że Ukraina wywiązała się ze swoich zobowiązań", a prezydencji belgijskiej za "mobilizację jedności wszystkich 27 państw członkowskich UE".

"Aby dotrzeć do tego dnia, Ukraina, ukraiński rząd angażuje się w bardzo inkluzywny dialog z ukraińskim społeczeństwem obywatelskim, think tankami, i jest to możliwe tylko dlatego, że jesteśmy wspierani i umożliwiani przez Siły Zbrojne Ukrainy, każdego Ukraińca, który stoi po stronie Ukrainy, który stoi z Ukrainą i pomaga nam iść naprzód, – powiedziała dziennikarzom Stefaniszyna.

Olivér Várhelyi powiedział, że rolą Komisji Europejskiej jest upewnienie się, że Ukraina będzie "dobrze przygotowana, w tym w ważnych kwestiach, takich jak praworządność, prawa podstawowe, polityka społeczno-gospodarcza, całe szerokie spektrum dorobku prawnego UE, kiedy przystąpi do Unii Europejskiej".

"Rozpoczniemy teraz dwustronny przegląd dorobku prawnego UE, co pozwoli nam zidentyfikować wszystkie najważniejsze kwestie, które należy poruszyć podczas negocjacji, a także obszary, w których należy zintensyfikować przygotowania" – powiedział Várhelyi na konferencji prasowej.

UE zwróciła się teraz do Komisji, by nadal oceniała stan przygotowań Ukrainy do rozpoczęcia negocjacji w konkretnych dziedzinach i określiła kwestie, które najprawdopodobniej pojawią się w negocjacjach, poczynając od klastra podstawowego, który zgodnie z ramami negocjacyjnymi zostanie otwarty w pierwszej kolejności.

"Oczekuje się, że Ukraina jako przyszłe państwo członkowskie będzie nadal przestrzegać wartości wymienionych w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej, a mianowicie poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, praworządności oraz poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości" – czytamy w komunikacie Rady UE.

oprac, e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę