Właściwe postępowanie z odpadami jest niezwykle istotne zarówno dla środowiska, jak i gospodarki. Paradoksalnie, śmieci mogą być cennymi surowcami – jeśli tylko zostaną wrzucone do odpowiednich pojemników. Dlatego ważne jest, by prawidłowo je segregować i umożliwić ich recykling.
Wzorem do naśladowania, jeśli chodzi o odpowiedzialne postępowanie pustymi opakowaniami po ośrodkach ochrony roślin, mogą być rolnicy. Z naszych badań wynika, że ponad 70% z nich wie jak postępować i oddaje opakowania do sklepów. To efekt wieloletniej edukacji, którą prowadzimy już od 13 lat pod hasłem Liczy się każde opakowanie. Teraz chcielibyśmy dotrzeć z naszym przekazem do szerszej grupy odbiorców – do właścicieli ogrodów, działkowców czy miłośników balkonowych roślin. Wierzymy, że wspólnie z Fundacją Nasza Ziemia możemy zrobić więcej. – powiedziała Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.
Aby ułatwić segregowanie śmieci, PSOR przygotował specjalną infografikę [http://systempsor.pl/wp-content/uploads/2017/09/Infografika-ODPADY.pdf], która podpowiada, jakie odpady wymagają specjalnego traktowania.
Jedną z największych przeszkód do właściwego postępowania z odpadami jest u wielu Polaków brak wiedzy lub pewności jak segregować odpady. Często zastanawiamy się do jakiego pojemnika wrzucić dany przedmiot. Ta infografika to bardzo potrzebna „ściągawka”, która rozwiewa wątpliwości. – podkreślił Sławomir Brzózek, Prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia.
W ramach akcji Sprzątanie Świata – Polska 2017, której partnerem jest Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, odbywa się wiele lokalnych akcji i inicjatyw. Szczegółowe informacje: http://www.naszaziemia.pl/files/informacja-prasowa-sprzatanie-wiata-po.pdf
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin w 2004 roku zainicjowało utworzenie ogólnopolskiego systemu zbiórki opakowań po środkach ochrony roślin – Systemu PSOR. System ten stał się modelowym rozwiązaniem dla użytkowników środków ochrony roślin. Rolnik podczas przygotowań do zabiegu ochrony roślin trzykrotnie płucze opróżnione opakowanie a następnie oddaje je do sklepu. Nie ponosi żadnych kosztów. Sklep przyjmuje opakowania, a Operator Systemu odbiera je i zagospodarowuje. Zebrane odpady są poddawane recyklingowi i procesowi odzysku energetycznego w spalarniach i współspalarniach. W ten sposób System PSOR implementuje przepisy prawne, które zobowiązują użytkowników środków ochrony roślin do zwracania opakowań, sprzedawców do ich przyjmowania, a producentów i importerów do zorganizowania systemu zbiórki i zagospodarowania opakowań.
Fundacja Nasza Ziemia
Fundacja Nasza Ziemia jest organizacją pozarządową, założoną w 1994 roku przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz. Fundacja realizuje cele pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i ochronie środowiska. Misją Fundacji Nasza Ziemia jest podniesienie poziomu świadomości ekologicznej polskiego społeczeństwa, wzmocnienia poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne, aktywizowanie do działań służących jego ochronie i inicjowanie takich działań. Fundacja Nasza Ziemia jest koordynatorem akcji Sprzątanie świata – Polska. Prowadzi także inne programy samodzielnie i w partnerstwie.
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR) reprezentuje branżę środków ochrony roślin. PSOR realizuje projekty mające na celu kompleksową informację i edukację na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego stosowania środków ochrony roślin. PSOR jest właścicielem i koordynatorem Systemu Zbiórki Opakowań PSOR. W imieniu firm wprowadzających na rynek środki ochrony roślin, prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjną pod hasłem „Liczy się każde opakowanie”.Stowarzyszenie promuje również bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin pod hasłem „Nie tylko plony potrzebują ochrony”. W 2015 roku PSOR rozpoczął ogólnopolską kampanię edukacyjną „W ochronie koniecznej”. Jej celem jest informowanie o współczesnych sposobach produkcji roślinnej i nowoczesnym rolnictwie, w którym stosuje się środki ochrony roślin.
Biuro prasowe PSOR