W listopadzie następuje zmiana kierunków autoeksportu ukraińskich produktów rolnych.
W ciągu pierwszych 11 dni listopada wolumen eksportu drogowego produktów rolnych z Ukrainy wyniósł 126,8 tys. ton. ton, czyli o 3,76% mniej w porównaniu z tym samym okresem w październiku. Zostało to ogłoszone 13 listopada przez Spike Brokers.
"Nastąpiła zmiana kierunku przepływu ruchu przez różne punkty graniczne. Przepływ towarów przez granicę mołdawską wzrósł o 13% do 19,5 tys. ton. Ton. W tym samym czasie na granicy ze Słowacją nastąpił spadek do 8,1 tys. ton. ton, czyli o 15,8% mniej niż w tym samym okresie w październiku. Na granicy z Polską również nastąpił spadek przepływów o 8 proc. – do 45,6 tys. ton. Ton. Wskaźniki węgierskiej granicy spadły o 3,49 proc. do 13 tys. ton. ton, a także w Rumunii — do 40 tys. ton. ton, czyli o 3 proc. mniej niż w październiku" - stwierdzili eksperci.
Zaznaczono również, że olej słonecznikowy (18,1 tys. ton) i soja (14,4 tys. ton) zostały wysłane transportem drogowym w listopadzie.
"Koszt transportu w obrębie kraju nieznacznie spadł w porównaniu z poprzednim okresem, podczas gdy cena transportu międzynarodowego pozostaje stabilna" - dodano w raporcie.
Jeśli chodzi o konkretne stawki, to przy transporcie produktów rolnych wywrotkami z zachodu Ukrainy (obwód tarnopolski) na dzień 13 listopada wynosiły: do środkowych i północnych Włoch - 140-160 euro, do centrum Bułgarii - 95-115 euro.
W przypadku transportu towarów z tego samego regionu pojazdami markizowymi stawki są następujące: do środkowych i północnych Włoch - 90-120 euro, do centrum Bułgarii - 80-87 euro.
W przypadku krajowego transportu drogowego wywrotkami z centrum Ukrainy wskazane stawki kształtują się obecnie następująco: ukraińskie porty Dunaju – 39-44 USD, porty Wielkiej Odessy – 29-35 USD.
oprac, e-red, ppr.pl na podst źródło "АПК-Інформ"