Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nieprawdziwe oskarżenia pod adresem KOWR-Sprostowanie

28 sierpnia 2023
Nieprawdziwe oskarżenia pod adresem KOWR-Sprostowanie

Krajowy Osrodek Wsprcia Rolnictwa opublikował sprostowanie do artykułu pt. „Protest przeciwko KOWR. «5 tys. ha państwowej ziemi trafiło do spółek zamiast do rolników»”, autorstwa Justyny Czupryniak, opublikowanym w dniu 23 sierpnia 2023 roku na portalu internetowym tygodnik-rolniczy.pl, pod adresem internetowym https://www.tygodnik-rolniczy.pl/wiadomosci-rolnicze/rolnictwo-w-polsce/ciagniki-zablokowaly-ulice-pod-gryficami-protest-rolnikow-przeciwko-kowr-2487812


Nieprawdziwa i wprowadzająca w błąd jest informacja podana w artykule pt. „Protest przeciwko KOWR. «5 tys. ha państwowej ziemi trafiło do spółek zamiast do rolników»” (autor Justyna Czupryniak) opublikowanym w dniu 23 sierpnia 2023 roku na portalu internetowym tygodnik-rolniczy.pl, pod adresem internetowym https://www.tygodnik-rolniczy.pl/wiadomosci-rolnicze/rolnictwo-w-polsce/ciagniki-zablokowaly-ulice-pod-gryficami-protest-rolnikow-przeciwko-kowr-2487812, jakoby KOWR nie chciał odkupić ziemi od Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej "Jedność". 

W rzeczywistości, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wyraził na piśmie zainteresowanie kupnem zorganizowanej części przedsiębiorstwa należącego do Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej "Jedność", zgodnie z ofertą przedstawioną przez RSP "Jedność" w maju 2023 r., i podjął stosowne kroki w celu nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej "Jedność", a w tym należących do spółdzielni nieruchomości gruntowych. Do zawarcia umowy nie doszło wobec rezygnacji Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Jedność” z przeprowadzenia transakcji, wyrażonej w piśmie Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Jedność” do KOWR z dnia 20.06.2023 roku, czyli po upływie miesiąca od złożenia oferty do KOWR.

Również nieprawdziwa i wprowadzająca w błąd jest informacja sugerująca, że Spółka Przedsiębiorstwo Rolno-Przemysłowe Babinek Sp. z o.o. nie zwróciła 30% dzierżawionych gruntów do zasobu Skarbu Państwa, a umowa dzierżawy się skończyła. Dzierżawca podlegał procedurze wyłączenia 30% użytków rolnych na podstawie ustawy z dnia 16.09.2011 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 233 poz. 1382) które z końcem 2015 roku zostały wyłączone z umowy. Grunty te o powierzchni ok. 284 ha, zostały rozdysponowane w przetargach ograniczonych na rzecz rolników indywidualnych. Ponadto, Spółka do dnia 31 sierpnia 2023 r. zwróci jeszcze grunty  o powierzchni  215 ha, tj. ok. 30,60 % użytkowanego aktualnie areału. Przejęte od dzierżawcy nieruchomości, Oddział Terenowy KOWR w Szczecinie przygotuje do ponownego rozdysponowania na rzecz rolników indywidualnych.

Nieprawdziwa i wprowadzająca w błąd jest także informacja podana w powyższym artykule sugerująca, że grunty dzierżawione przez spółkę Agromyśl Myślibórz, o powierzchni 1800 ha miały być rozdysponowane między rolników, a okazało się, że kilku rolników dogadało się między sobą i dla pozostałych zostało do rozdysponowania 400 ha. 

Umowa dzierżawy została zawarta z Przedsiębiorstwem Rolno-Przemysłowym „AGROMYŚL” Sp. z o o. w dniu 01.02.1994 r., na okres 10 lat. Powierzchnia objęta umową pierwotną wynosiła 5 800,54 ha. Spółka podlegała procedurze wyłączenia 30% użytków rolnych na podstawie ustawy z dnia 16.09.2011 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 233 poz. 1382) i wyraziła zgodę na wyłączenie ok. 1 250 ha gruntów w trybie tej ustawy, Ponadto, wyłączona z umowy powierzchnia gruntów ogółem wynosi ok. 4 097 ha (w tym ok. 502 ha Spółka nabyła w ramach pierwszeństwa w nabyciu). 

Aktualnie obowiązująca umowa dzierżawy obejmuje na ok. 1 800 ha gruntów. Umowa ta obowiązuje do dnia 30.09.2023 r. i jest procedowane jej wydłużenie do dnia 30.09.2033 r. Dzierżawca wykorzystuje nieruchomość zgodnie z przeznaczeniem i z zasadami prawidłowej gospodarki w celu wykonywania na nim działalności rolniczej, z zachowaniem obowiązujących przepisów prawa, przez co należy uznać, że wywiązuje się z warunków określonych w umowie dzierżawy. 

Biorąc pod uwagę, iż istnieje duże zapotrzebowanie na grunty ze strony rolników indywidualnych, w porozumieniu zarówno ze Spółką, jak i przy akceptacji Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej w Szczecinie, OT KOWR w Szczecinie przy przedłużeniu przedmiotowej umowy do 2033 r. zastrzegł możliwość wyłączenia, po zbiorach 2023 r., gruntów o łącznej powierzchni ok. 487 ha. Ponadto, w projekcie aneksu przedłużającego przedmiotową umowę, zabezpieczono możliwość dalszego wyłączenia gruntów o powierzchni ok 390 ha tj. nie przekraczającej 30% powierzchni umowy. Przy podejmowaniu decyzji o przedłużeniu przedmiotowej umowy dzierżawy OT KOWR w Szczecinie niewątpliwie wziął również pod uwagę fakt, iż Spółka zatrudnia na umowę o pracę 17 osób – w większości byłych pracowników PPGR, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje ok. 10 lat pracy. 

Nieprawdziwa i wprowadzająca w błąd jest także sugestia, że KOWR nie podejmuje żadnych działań spawie rozdysponowania nieruchomości rolnych oraz iż na Śląsku rolnicy mają podobne problemy ze spółką Agromax. 

Spółka AGROMAX w 2012 roku, z uwagi na to, że odrzuciła zaproponowane przez ówczesną Agencję Nieruchomości Rolnych warunki wyłączenia 30% powierzchni użytków rolnych dzierżawionych na podstawie dwóch umów dzierżaw, zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 16.09.2011 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DZ.U. Nr 233, poz. 1382 z 2011 roku), nie było prawnych możliwości przedłużenia terminu ich obowiązywania. Termin obowiązywania tych umów dzierżaw upłynął w dniu 14 czerwca 2023 roku. OT KOWR w Częstochowie już na początku 2022 roku podjął działania mające na celu przygotowanie projektu koncepcji wtórnej restrukturyzacji dla nieruchomości   dzierżawionych przez spółkę Agromax. Podjęte w tej sprawie działania doprowadziły do opracowania projektu Programu Restrukturyzacji. Poza przeznaczeniem gruntów na powiększenie i utworzenie gospodarstw rodzinnych (przetargi ograniczone dla rolników indywidualnych), wyodrębniono dwa ośrodki produkcji rolniczej: OPR Bojanów-Wojnowice o powierzchni 266,1740 ha oraz OPR Tworków o powierzchni 116,9514 ha. Pierwszy z nich stanowi w zasadzie zaplecze magazynowe (m.in. suszarnie, baterie silosów zbożowych, magazyny, stodoły, wiaty), brak jest tu budynków inwentarskich przydatnych do prowadzenia produkcji zwierzęcej i w związku z tym jego funkcjonowanie może być związane wyłączne z produkcją roślinną. W drugim natomiast znajdują się dwa budynki inwentarskie umożliwiające w określonym zakresie prowadzenie produkcji zwierzęcej. Program restrukturyzacji został pozytywnie zaopiniowany przez Radę Społeczną działającą przy Oddziale Terenowym KOWR w Częstochowie. Projekt zaprezentowany został na stronie internetowej KOWR-u, a OT KOWR w Częstochowie dodatkowo zorganizował spotkanie z rolnikami powiatu raciborskiego, na którym przedstawiono główne założenia projektu programu restrukturyzacji, wysłuchano uwag oraz przyjęto wnioski i postulaty rolników dotyczące m.in. formy przeprowadzenia przetargów, ograniczeń w ich uczestnictwie, a także tworzenia ośrodków produkcji rolniczej oraz rozdysponowania pozostałych gruntów na rzecz rolników indywidualnych zamierzających powiększyć prowadzone gospodarstwa rodzinne.

W dniu 24 maja 2023 roku Sąd Okręgowy w Rybniku I Wydział Cywilny, w związku pozwem Spółki „AGROMAX” o ustalenie, że powodowi przysługują prawa, o których mowa w przepisach art. 29 ust. 1 pkt 3 i art. 39 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz że okres dzierżawy określony w tych umowach uległ przedłużeniu na dotychczasowych warunkach o jeden rok, wydał postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia roszczenia powoda (Spółka „AGROMAX”) poprzez, między innymi zakazanie pozwanemu (KOWR) podejmowania wszelkich czynności zmierzających do odzyskania od powoda dzierżawionych przez niego nieruchomości po upływie okresu dzierżawy, określonego w treści umów dzierżawy, tj. 14 czerwca 2023 roku. Mając to na uwadze OT KOWR w Częstochowie zmuszony był do zaniechania czynności zmierzających do podpisania stosownego porozumienia ze Spółką co do terminu i warunków wydania nieruchomości przez dotychczasowego dzierżawcę. Jednocześnie, nie zgadzając się z wyżej wymienionym orzeczeniem Sądu, Oddział KOWR w Częstochowie złożył w dniu 23 czerwca 2023 roku zażalenie na przedmiotowe postanowienie, zaskarżając je w całości. Do czasu rozstrzygnięcia zażalenia w tej sprawie, OT KOWR w Częstochowie nie będzie podejmować żadnych czynności zmierzających do podpisania jakiegokolwiek porozumienia ze Spółką. 

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Tyle komunikat-sprostowanie KOWR, w którym urząd ten przedstawia i udowadnia, że zawarte w artykule pt. opublikowane w 7780164903. Tutaj, w tym miejscu należy zadać sobie pytanie, dlaczego akurat to czasopismo tak żywo interesuje się rozdysponowaniem ziemi przez KOWR na terenie województwa sląskiego i zachodniopomorskiego w tym przypadku. Otóż Tygodnik Poradnik Rolniczy, jest częścią wydawnictwa PWR- Polskie Wydawnictwo Rolnicze, w którego zasobach rónież jest m.innymi TOPAGRAR. Właścicielem wydawnictwa jest niemiecka spółka Landwirtschaftsverlag Munster GmbH. Prezesem zarządu wydawnictwa jest Adam Koziolek, a jego członkiem (od lutego 2019 roku) Joachim Weidemann. Można zatem stwierdzić, że Niemcy, poprzez swoje czasopisma czy wydawnictwa próbują ingerować w proces rozdysponowania polskiej ziemi rolnej w województwach zachodnich. Bardzo dobrze się stało, że KOWR obalił wszystkie nieprawdziwe informacje jakie zostały zawarte i umieszczone w opublikowanym materiale. Naszym zadaniem z kolei jest przekazanie w sposób jak najbardziej rzetelny i obiektywny wszystkich informacji jakie dane zdarzenia gospodarcze wystąpiły i jak ewentualnym problemom zaradzić- co czynimy z największą przejemnością


oprac e-mk, za źródło: MRiRW


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę