MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Spotkanie prezydiów COPA-COGECA z Christophem Hansenem

5 grudnia 2024
Spotkanie prezydiów COPA-COGECA z Christophem Hansenem

W dniach 28–29 listopada 2024 r. w Brukseli odbyło się posiedzenie Prezydiów Copa-Cogeca, w którym uczestniczył Marian Sikora, przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych (FBZPR).

Spotkanie z nowym komisarzem

Spotkanie to było okazją do wymiany poglądów z nowym komisarzem ds. rolnictwa i żywności KE, Christophem Hansenem, na temat jego priorytetów na kadencję 2024–2029 oraz wizji rolnictwa UE, którą Komisja ma przedstawić w ciągu pierwszych 1000 dni swojej pracy. Komisarz Hansen podkreślił w swoim wystąpieniu, że priorytetami jego kadencji będą wzmocnienie konkurencyjności, odporności oraz zrównoważonego rozwoju sektora rolnego. – Musimy zrozumieć obawy społeczności wiejskich i zaproponować rozwiązania, które przyniosą rzeczywiste zmiany – zaznaczył Ch. Hansen.

Dokument Wizji Przyszłości Rolnictwa UE

Podczas spotkania Prezydia przyjęły dokument programowy zatytułowany: 

„Od pola do stołu przyszłości: Sprawiedliwy ład na rzecz konkurencyjności dla rolników i spółdzielni rolniczych zapewniający zrównoważoność gospodarczą, środowiskową i społeczną”. Dokument ten stanowi plan działania Copa-Cogeca na lata 2024–2029, a jego główne cele obejmują: 

  • wspieranie unijnych rolników i spółdzielni, które codziennie dostarczają bezpieczną i pożywną żywność wysokiej jakości oraz stanowią fundament bezpieczeństwa żywnościowego i stabilności Europy w obecnej sytuacji geopolitycznej.
  • zagwarantowanie stabilności, przewidywalności i zaufania dla społeczności rolniczej UE poprzez działania instytucji europejskich.
  • zapewnienie, że rolnictwo pozostanie kluczowym elementem europejskiego projektu, przyczyniając się do transformacji ekologicznej i cyfrowej, zachowując jednocześnie rentowność i konkurencyjność.

W dokumencie wskazano również na konieczność odrzucenia porozumienia z Mercosur oraz innych umów handlowych, które ignorują kwestie związane z różnicami w standardach produkcji i ich wpływem na unijny sektor rolny. 

Kwestia Mercosur

Znaczną część spotkania poświęcono umowie handlowej z krajami Mercosur. Marian Sikora, przewodniczący FBZPR, wyraził stanowczy sprzeciw wobec jej części handlowej. - Napływ żywności z krajów Mercosur, które nie spełniają kosztownych unijnych standardów produkcji, zagraża europejskim rolnikom. Wprowadzanie takich umów ignoruje skumulowany wpływ na wrażliwe sektory rolnictwa oraz cele Zielonego Ładu. Nie możemy zgodzić się na tymczasowe wprowadzenie części handlowej przed pełnym procesem zatwierdzenia – podkreślił Sikora. 

Podczas dyskusji na temat umowy znaczące było milczenie delegacji Niemiec i Danii w tej sprawie. 

Relacje z Ukrainą

W odniesieniu do Ukrainy przewiduje się, że Komisja Europejska przedstawi swoje stanowisko negocjacyjne na początku grudnia. Marian Sikora zwrócił uwagę, że konieczne jest odejście od obecnego systemu autonomicznych środków handlowych (ATM) i powrót do systemu kontyngentów opartych na poziomie z 2016 r.  - Rolnictwo unijne musi być odpowiednio chronione, a koncesje handlowe powinny uwzględniać rzeczywiste wyzwania i potrzeby sektora – podsumował M. Sikora.

Spotkanie Prezydiów Copa-Cogeca było kluczowym etapem w budowaniu zrównoważonej wizji przyszłości unijnego rolnictwa, uwzględniającej zarówno wyzwania środowiskowe, jak i potrzeby gospodarcze sektora rolnego. 

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

W listopadzie 2024/25 r. eksport rzepaku z Ukrainy zmniejszył się trzeci miesiąc...

Od 1973 roku Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) opracowuje i prze...

Wirtualni influencerzy na razie pozostają ciekawostką. Prawie 70 proc. strategii...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę