Ptak_Waw_CTR_2024
Biometan_II_Forum_2024

Sejm uchwalił ustawy powołujące Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

13 lutego 2017
Sejm uchwalił ustawy powołujące Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
PAP / Jacek Turczyk

Sejm uchwalił w piątek ustawy wraz z poprawkami powołującą Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa . Ma on powstać z połączenia części Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych.

Chodzi o dwie ustawy: o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa oraz ustawie Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.

Podczas drugiego czytania projektu posłowe PiS, PSL oraz klubu Kukiz-15 wnieśli poprawki. W głosowaniu piątkowym Sejm przyjął 2 z czterech poprawek do pierwszej z ustaw, oraz trzy z siedmiu do drugiej. Zostały przyjęte tylko propozycje PiS.

Za ustawą o KOWR głosowało 432 posłów, za było 233, przeciw 193, a 6 osób się wstrzymało. Ustawę wprowadzającą przepisy poparło 266 posłów, 166 było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Do ustawy o KOWR wniesiono dwie poprawki, które zakładają utworzenie w województwie zachodniopomorskim dwóch oddziałów terenowych (w innych województwach jest po jednym).

Do ustawy wprowadzającej przepisy o KOWR, jedna z poprawek ma charakter porządkujący, druga - nadaje inne brzmienie artykułu. Dotyczy pracowników dotychczas zatrudnionych obecnie w Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych, które mają przejść do pracy w KOWR. Trzecia, ma charakter legislacyjny i dotyczy katalogu zadań, którymi ma się zająć Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa po likwidacji ARR.

Celem utworzenia Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa jest stworzenie instytucji, która będzie realizowała zadania związane z rozwojem obszarów wiejskich oraz gospodarowaniem państwową ziemią. Natomiast jedyną agencją płatniczą będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W opinii rządu, dotychczasowa struktura instytucji rolnych nie zapewnia realizacji wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich. Połączenie zadań dwóch agencji ma zmniejszyć koszty funkcjonowania, poprawić dostępność do usług i informacji dla beneficjentów, zmniejszyć obciążenia administracyjne. Planowane jest zmniejszenie liczby zatrudnionych w obu agencjach - o 30 proc. W sumie w KOWR ma pracować ok. 1800 osób.

Według projektu KOWR przejmie zadania Agencji Nieruchomości Rolnych. Dotyczy to przede wszystkim gospodarowania państwową ziemią, a także realizacji zadań dotyczących kształtowania ustroju rolnego, w tym poprawy struktury agrarnej gospodarstw rodzinnych.

Ponadto, do zadań nowej instytucji będzie należało wspieranie działań na rzecz odnawialnych źródeł energii, obsługa funduszy promocji produktów rolno-spożywczych, wspieranie współpracy międzynarodowej w zakresie handlu żywnością, realizacja unijnego programu związanych z dostraczaniem owoców i mleka do szkół, monitorowanie rynku cukru, wydawanie pozwoleń na import i eksport żywności do i z krajów pozaunijnych.

Zgodnie z wcześniejszą poprawką posłów ustawy mają wejść w życie 1 września, a nie jak zakładano 1 lipca tego roku.

Teraz ustawami zajmie się Senat.

(PAP)


POWIĄZANE

Początek września przyniósł wyraźną korektę cen paliw w polskich rafineriach. Ku...

Cynkomet wprowadza na rynek nową rolniczą przyczepę RM-240, specjalnie zaprojekt...

Już po raz siedemnasty Polska Izba Mleka zorganizowała Ranking Spółdzielni Mlecz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę