MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Samorząd rolniczy w sprawie klimatycznego bilansu wodnego

23 lutego 2017
Samorząd rolniczy w sprawie klimatycznego bilansu wodnego

20 lutego 2017 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał uwagi samorządu rolniczego do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wartości klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb.

Zdaniem KRIR określenie wartości klimatycznego bilansu wodnego (kbw) powinno obejmować także uprawy kukurydzy na ziarno i na zielonkę na glebach najniższej kategorii. Kukurydza na tych glebach jest uprawiana przez rolników z konieczności, gdyż najczęściej nie dysponują oni lepszymi stanowiskami. Kukurydza stanowi bazę paszową dla utrzymywanych zwierząt.

Określanie kbw dla upraw kukurydzy powinno następować bez rozróżniania na ziarno, czy zielonkę. Wartości te są bardzo zbliżone, tymczasem bardzo często w warunkach suszy rolnik nie może jednoznacznie wskazać, jakie będzie ostatecznie przeznaczenie uprawy.

Ponadto, zdaniem samorządu rolniczego należy określić wartości kbw dla trwałych użytków zielonych.

Dodatkowo KRIR zawnioskowała o odniesienie wartości klimatycznego bilansu wodnego do kategorii bonitacyjnej gleb przyjmowanej do celów podatkowych. Zarówno poszkodowani rolnicy jak i członkowie komisji szacujących szkody najczęściej nie dysponują informacją, do której kategorii przyjmowanej przez System Monitoringu Suszy Rolniczej zaliczyć daną uprawę. Tymczasem dane o klasyfikacji bonitacyjnej są powszechnie dostępne. Alternatywnie KRIR wnioskowała o opracowanie tabeli zamiany klasyfikacji bonitacyjnej na kategorie, którymi posługuje się Monitoring.

Zarząd KRIR zwrócił także uwagę, że tabela, stanowiąca załącznik do rozporządzenia pomija wartość kbw dla zbóż ozimych na I kategorii gleby w piątym okresie raportowania.

Ponadto, samorząd rolniczy przypomniał, że dotychczas wartości klimatycznego bilansu wodnego nie odzwierciedlały sytuacji w poszczególnych regionach. Zdarzały się przypadki że suszę i jej skutki były widoczne, a wartości klimatycznego bilansu wodnego temu przeczyły. Decyzję w sprawie wystąpienia suszy powinien podejmować Wójt powołując Komisję do spraw szacowania szkód.

Biorąc powyższe pod uwagę, wydaje się niewystarczające opracowanie samych nowych wartości kbw, a opracowanie nowej metody wykorzystywanej przy szacowaniu strat spowodowanych przez suszę.

krir.pl


POWIĄZANE

Ten spór wciąż rozpala emocje Polacy uwielbiają święta, ale równie mocno kochają...

W dzisiejszym świecie innowacje technologiczne są na porządku dziennym. Każdego ...

‘Dlaczego chcesz się przebranżowić?’, to najnowszy konkurs przygotowany przez po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę