Jak działa? Wykonana jest ze specjalnego materiału i atramentu, który zmienia kolory dając sygnał, kiedy roślina wymaga podlania.
Hiroto Yoshizoe, pochodzący i pracujący w Japonii, na co dzień zajmuje się projektowaniem przestrzeni komercyjnych. W swoich projektach skupia się na eksponowaniu idei zmian, ruchu i czasu w przestrzeni. Jego projekty cechuje prostota i ascetyzm.
Tegoroczna edycja konkursu przebiega pod hasłem „Anticipation”, czyli szeroko pojęte „zmiany”, jakie zachodzą wokół i w nas samych. O idei stojącej za projektem, który został zakwalifikowany do finałowej dwunastki konkursu mówi: „Jak ludzie zmieniają rzeczy? Pewnego dnia zrozumiałem że tym, co zmienia mnie, jest hodowanie roślin. Rośliny potrzebują wody, zatem zawsze rozwijałem, uczyłem się i szukałem najlepszego czasu w którym powinienem je podlewać, w zależności od wilgotności ziemi, w której rosną”. Skupiając się na tym właśnie aspekcie, Hiroto Yoshizoe postawił przed sobą zadanie znalezienia rozwiązania, które tworzyłoby nową formę relacji między człowiekiem a rośliną. Tak powstał projekt doniczki, której tak naprawdę potrzebują rośliny. Dzięki niej ludzie po prostu widzą to, czy i kiedy roślina potrzebuje wody.
Plants-skin została stworzona z barwionej zaprawy, uformowanej w kształt doniczki. Następnie została pokryta specjalnym atramentem, reagującym na wodę. Kiedy ziemia pochłania wodę, biały tusz staje się bardziej przezroczysty i ukazuje kolory. Poziom nawilżenia gleby, ukazywany jest na powierzchni doniczki w formie pięknych gradientów kolorów. Jak mówi projektant „To prawie jak słuchanie oddechu rośliny”.
Ten i 11 innych prac zakwalifikowanych do finału konkursu Lexus Design Award 2016, będzie można zobaczyć w specjalnym pawilonie Lexusa podczas tegorocznych targów Design Milan Week.
Newseria Biznes