Kaszubi, tradycyjnie każdą biesiadę zaczynają od deseru - najczęściej sernika. Nie inaczej było w Ostrzycach podczas „Kaszëbsczé Jestkù”, czyli Festiwalu Potraw Kaszubskich. VIII edycja tego wydarzenia odbyła się w sobotę 3 października przy wyjątkowo sprzyjającej, letniej aurze.
W tym roku sernik był wyjątkowy, bowiem przygotowany przez Prezesa Agencji Rynku Rolnego Radosława Szatkowskiego w asyście szefów kuchni Prezesa Stowarzyszenia Kucharzy Polskich Krzysztofa Szulborskiego oraz Szefa Kuchni na Zamku w Gniewie Mariusza Gachewicza.
Agencja Rynku Rolnego od dłuższego czasu aktywnie wspiera rozwój sektora żywności naturalnej oraz promocję kuchni tradycyjnej i narodowej. W ramach działań, które realizuje ARR, Prezes Szatkowski nadzoruje szereg projektów mających na celu promocję polskich produktów rolno-żywnościowych na arenie krajowej jak i międzynarodowej. Ciężka praca na tym polu nagrodzona została statuetką „Panteon Kulinarny”, który został wręczony Prezesowi przez Mistrza Krzysztofa Szulborskiego.
Zespół kucharski wraz z Prezesem Szatkowskim przygotował w Ostrzycach, aż 5 potraw wywodzących się z Kaszub. Publiczność zgromadzona w namiocie festiwalowym, częstowała się potrawami oraz uczestniczyła w licznych konkursach, w których nagrodami były akcesoria kuchenne oraz ekskluzywne wydawnictwa z zakresu edukacji kucharskiej. Jeszcze większa niespodzianka czekała wszystkich uczestników festiwalu na stoisku ARR, gdzie Prezes Szatkowski wraz z autorem podręcznika kulinarnego „Lekcje smaków” sprezentowali go szerokiej grupie zainteresowanych. Chętnych do zdobycia wyjątkowej lektury nie brakowało!
Do zmagań festiwalowych w Ostrzycach przystąpiło w sumie 19 drużyn w czterech kategoriach: szkoły gastronomiczne, koła gospodyń wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne oraz restauratorzy. Na pochwałę zasługuje aktywny udział pomorskich szkół ponadgimnazjalnych kształcących kucharzy. To właśnie w tych placówkach ARR od kilku lat inicjuje oraz prowadzi warsztaty doskonalące zdolności z zakresu prowadzenia kuchni regionalnej i tradycyjnej oraz wykorzystania produktów wytwarzanych przez pomorskich rolników. Zespoły o najwyższym kunszcie kucharskim w zakresie kaszubskich specjałów nagradzane były w Ostrzycach przez Prezesa Radosława Szatkowskiego.
Podczas imprezy miejsce miało też wyjątkowe wydarzenie. Zaprezentowano i wypróbowano olbrzymią maselnicę - Czerzenkę, w której zespołowo ubito kilkadziesiąt kilogramów masła. Być może w przyszłych edycjach dojdzie do pobicia kolejnego rekordu? Tymczasem wspomnienie smaku świeżego masła skomponowanego z pajdą tradycyjnego chleba będzie towarzyszyło wszystkim uczestnikom „Kaszëbsczé Jestkù” do następnej, przyszłorocznej edycji.