aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ile osób nie będzie głodnych w te święta? Sprawdzą to Banki Żywności już za dwa tygodnie

20 listopada 2015
Chciałbyś pomóc najuboższym na święta, ale nie wiesz komu, nie masz czasu i zastanawiasz się jak to najskuteczniej zrobić? Banki Żywności proponują trzy proste i sprawdzone sposoby na świąteczną pomoc dla najuboższych. Już dziś ruszyła Świąteczna Zbiórka Żywności na charytatywni.allegro.pl  oraz akcja sms: „POMAGAM” na numer 75365 (koszt SMS-a to 5 zł + VAT).
A już za dwa tygodnie odbędzie się zbiórka na terenie 4 000 sklepów w ponad 450 miejscowościach. Rekordowo zaangażowało się w nią 52 100  wolontariuszy!


Wyobraź sobie...
Banki Żywności chcą ułatwić podejmowanie decyzji osobom najuboższym - czy opłacić rachunek za ogrzewanie, kupić prezenty dla bliskich, ciepłe ubranie czy zapewnić godne święta bez uczucia głodu.

- Z pomocy żywnościowej w formie paczek lub posiłków z produktów podarowanych podczas Świątecznej Zbiórki
Żywności, skorzystają rodziny wielodzietne, osoby samotne, chore, wychodzące z nałogów, bezdomne.
Dobrze znamy środowisko osób potrzebujących w Polsce, ponieważ racjonalnie wspieramy najuboższych przez cały rok.  
Oprócz pomocy żywnościowej, pomagamy potrzebującym wrócić do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Jednak żywność jest podstawową potrzebą zwłaszcza w zimie. Jak mamy prowadzić spotkania z planowania wydatków, czy zdrowego odżywiania, kiedy matka czworga dzieci, wie, że w domu czekają na nią głodne dzieci?  – zachęca do udziału Marek Borowski Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.

W zeszłym roku, dzięki ofiarności darczyńców Świątecznej Zbiórki Żywności, Banki Żywności dotarły z pomocą żywnościową do 280 000 osób! Zebrano łącznie 901 000 kg produktów, które trafiły przede wszystkim do rodzin wielodzietnych i samotnych seniorów.  W Polsce 7,4%, czyli 2 800 000 osób żyje w skrajnym ubóstwie, to mniej więcej tyle, ile osób mieszka w Warszawie. Oznacza to, że dysponują kwotą na miesięczne utrzymanie, poniżej minimum egzystencji czyli 540 zł na osobę. W tym niemal milion (ponad 930 000) osób to dzieci i młodzież do 18 roku życia.

Trzy sprawdzone sposoby na świąteczną pomoc dla najuboższych - sposób pierwszy:
 Już dziś pomóż  i oszczędzaj pieniądze! Do 31 grudnia kup paczkę żywnościową dla najuboższych w specjalnie wynegocjowanej cenie!
Od dziś do końca grudnia można  kupić paczki z żywnością dla najuboższych na platformie charytatywni.allegro.pl.

 Do nabycia paczki:

  • za    5zł - 4 produkty spożywcze
  • za  15zł - 6 produktów spożywczych,
  • za 50zł - 17 produktów spożywczych.

Allegro, największa w Europie Środkowej platforma handlu elektronicznego, już od 1999 roku wspiera aukcje charytatywne, prowadzi kampanie społeczne i promuje działania na rzecz organizacji pozarządowych. W 2014 roku stworzyliśmy specjalny serwis do takich działań charytatywni.allegro.pl. - Ten projekt, podobnie jak i inne tego rodzaju szlachetne aktywności, realizujemy całkowicie charytatywnie – mówi Krzysztof Śpiewek, Manager ds. Projektów CSR Allegro – Robimy tak od wielu lat, a od ubiegłego roku wykorzystujemy do tego specjalny serwis. Wsparliśmy w ten sposób już kilkadziesiąt projektów, łączących zakupy online z dobroczynnością. To nasz wkład w czynienie dobra,
 z którego jesteśmy dumni  – dodaje Krzysztof Śpiewek.   Zapraszamy do odwiedzenia strony http://charytatywni.allegro.pl/o-mnie/zbiorka_zywnosci  i zakupu paczek żywnościowych dla wszystkich potrzebujących tego wsparcia.
Ceny zapewnił partner zbiórki Auchan Direct. Do każdej paczki Kamis partner strategiczny zbiórki  dodatkowo doda saszetkę z przyprawami.

Sposób drugi
 Pomóż Bankom Żywności dotrzeć do osób potrzebujących w całej Polsce, także po świętach! Już dziś do 31 grudnia wyślij sms POMAGAM na nr 75365 (koszt SMS-a to 5 zł + VAT).
- Dzięki środkom finansowym z sms będziemy przez cały rok pełnić naszą misję: uratujemy więcej żywności z supermarketów, przekażemy więcej żywności, która mogła się zmarnować do osób potrzebujących.  Kupimy wózki widłowe, opłacimy prąd w chłodniach, mroźniach i magazynach, powiększymy magazyny, kupimy paliwo do aut dostawczych, zachęcimy więcej osób do dobroczynności. – zachęca Marek Borowski – Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.  

Sposób trzeci
 4,5,6 grudnia -podziel się zakupami w sklepie spożywczym. Na Bank trafią do potrzebujących!
Wystarczy, że w pierwszy weekend grudnia, podczas zakupów w sklepie spożywczym, kupisz kilka produktów  więcej i przekażesz je wolontariuszom Banku Żywności.  Mile widziane: mąką, olej, przetwory mięsne, warzywne i owocowe oraz słodycze.
Produkty ze sklepu trafią do magazynów Banków Żywności, gdzie wolontariusze posortują, policzą i podzielą  je na paczki. Następnie Banki Żywności przekażą produkty lokalnym organizacjom dobroczynnym. Żywność jeszcze na święta trafi do osób potrzebujących z regionu,
w którym Darczyńcy podzielą się zakupami. W ten sposób zapewnią godne święta najuboższym rodzinom wielodzietnym, osobom samotnym,  dzieciom z domów dziecka, osobom chorym, bezdomnym, wychodzącym z nałogów. Akcja odbędzie się na terenie ponad 4000 sklepów spożywczych w 450 miejscowościach.  Lista sklepów na www.bankizywnosci.pl

Liczy się człowiek i jego historia                  
Żywność ze zbiórki trafi przede wszystkim do osób,  które nie mogą skorzystać z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa. Wytyczne Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, określają, że z tej żywności mogą korzystać jedynie osoby, których dochód nie przekracza 813zł dla osoby samotnie gospodarującej i 684 zł dla osoby w rodzinie. Jeśli ktoś przekracza kryterium nawet o kilka lub kilkanaście złotych, nie może już skorzystać z takiej żywności.  Są osoby, rodziny, których dochód jest całkiem spory, jednak ¾ dochodu muszą przeznaczyć na rehabilitację lub leki i nie wystarcza im pieniędzy na żywność. Dlatego w produkty ze zbiórki są bardzo potrzebne. Banki Żywności nie określają progów finansowych dochodu dla osób potrzebujących. Tu nie ma restrykcyjnych przepisów, przede wszystkim liczy się człowiek i to w jakiej sytuacji się znajduje.

Nasza historia i racjonalna pomoc przez cały rok
Banki Żywności to idea, którą stworzył w latach 60tych emerytowany, amerykański biznesmen - John van Hengel. Po zakończeniu swojej kariery zawodowej podjął pracę jako wolontariusz w organizacji pomocy najuboższym. Zauważył, że wielu właścicieli sklepów marnuje żywność wyrzucając produkty, których termin ważności dobiegał końca. Van Hengel postanowił zbierać od handlowców ową żywność i przekazywać ją na bieżąco do miejskich jadłodajni. W Polsce pierwszy Bank Żywności powołał Jacek Kuroń. Idea rozrosła się do Federacji Polskich Banków Żywności, która jest wspólnotą 32 Banków Żywności. Nasza misja to ratowanie żywności przed zmarnowaniem. Wspieranie osób najuboższych pomocą żywnościową. Pomagaj z nami lub pomóż nam pomagać.

***


Federacja Polskich Banków Żywności to Organizacja Pożytku Publicznego (KRS 0000063599). Jesteśmy wspólnotą 32 Banków Żywności. Zapobiegamy marnowaniu żywności i niesiemy pomoc żywnościową osobom najbardziej potrzebującym w Polsce.
W 2014 roku Banki Żywności wsparły ponad 1,3 miliona osób potrzebujących w Polsce, przekazując łącznie ponad 47 000 ton żywności na cele społeczne. Oznacza to pomoc żywnościową od Banków Żywności w postaci 12 tirów żywności dziennie. Pomoc przekazaliśmy do 3 800 organizacji i instytucji społecznych: jadłodajni, świetlic środowiskowych, noclegowni i domów dla bezdomnych, ośrodków wychowawczych, hospicjów, ośrodków wsparcia dla kobiet samotnie wychowujących dzieci, domów dziecka oraz innych instytucji zajmujących się pomocą osobom potrzebującym. Pomagaj z nami lub pomóż nam pomagać! www.bankizywnosci.pl

POWIĄZANE

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...

Ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) to strata dla hodowcy, producenta, a tak...

Dobrze utrzymana, produktywna krowa powinna cielić się co roku. Oznacza to, że z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę