Kości najstarszych na świecie kur domowych odkryto w Chinach
5 listopada 2011
Według archeologów Chińczycy jako pierwsi na świecie udomowili kury około 8 tysięcy lat temu - informuje serwis internetowy Xinhuanet. Naukowcy zbadali skamieniałe kości zwierząt odnalezione wśród pozostałości neolitycznej osady w północno-wschodniej części Chin.
Odkrycia dokonano na neolitycznym stanowisku archeologicznym Cishan, którego początki sięgają 8000 r. p.n.e., położonym koło miasta Wu'an na obszarze prefektury miejskiej Handan w południowej części prowincji Hebei.
Jak poinformował Qiao Dengyun, dyrektor Instytutu Archeologii i Reliktów Kultury Handan, naukowcy odnaleźli na stanowisku kości 23 gatunków zwierząt, w tym świni, psa, kury, żółwia, a także ryb i małży.
Niektóre kości zostały zidentyfikowane jako kości kur domowych, które były nieco większe od kuraków i innego dzikiego ptactwa tego rodzaju, ale mniejsze od współczesnych kur.
Większość odnalezionych kości należy do kogutów, co może świadczyć o stosowaniu przez mieszkańców osady praktyki uboju kogutów na mięso i utrzymywaniu kur dla składanych przez nie jaj.
Według ekspertów, kurze kości odnalezione na stanowisku Cishan pochodzą z ok. 6000 r. p.n.e. i są znacznie starsze od szczątków kur domowych, odnalezionych wcześniej w Indiach.
Dotąd naukowcy przyjmowali, że udomowienie kury prawdopodobnie miało miejsce w III tysiącleciu p.n.e. właśnie w Indiach.