Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zakaz stosowania mączek mięso-kostnych tylko do końca roku?

3 grudnia 2015

Krajowy Lekarz Weterynarii uważa, że pod koniec tego roku Komisja Europejska uchyli zakaz stosowania mączki mięsno-kostnej pochodzenia zwierzęcego w paszach dla zwierząt. Janusz Związek dodaje, że wiele zależy od ustaleń podczas węgierskiej prezydencji w Unii i od opinii w tej kwestii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, EFSA.

Janusz Związek mówi, że Polski Krajowy Lekarz Weterynarii będzie głosował za zniesieniem zakazu, ponieważ jego zdaniem mączka nie stanowi żadnego zagrożenia dla konsumentów, a zdecydowanie zmniejszy koszty i poprawi opłacalność produkcji zwierząt hodowlanych. W grę wchodzi tak zwane krzyżowe stosowanie mączki mięsno-kostnej dla drobiu i trzody. Mączkę mięsno-kostną pochodzącą ze świń będzie można dawać tylko kurom, a mączkę pochodzącą z drobiu podawać tylko świniom - wyjaśnia Janusz Związek - żeby uniknąć tak zwanej zasady kanibalizmu.
Zdaniem Mariana Kapłona, prezesa Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, w Polsce producenci pozostali na rynku tylko dlatego, że zdecydowanie poprawiła się efektywność tej produkcji. W ciągu ostatnich osiemnastu lat, koszty produkcji żywca wieprzowego były dwa razy wyższe niż niż wzrost cen żywca.
Szybkie zmniejszenie kosztów produkcji żywca wieprzowego można uzyskać, przywracając możliwość krzyżowego stosowania mączek mięsno-kostnych w żywieniu trzody i drobiu - potwierdza Marian Kapłon. Dodaje, że poza Unią Europejską to się dzieje i takie produkty konsument europejski od dawna kupuje.
Mączka mięsno-kostna jest źródłem białka i zamiennikiem dla soi, oleju sojowego i wszelkiego rodzaju serwatek w proszku, które ostatnio bardzo podrożały.
Zakaz dodawania do pasz mączki powstałej w wyniku przerobu, utylizacji kości i mięsa zwierząt został wprowadzony przez Unię Europejską w 1999 roku - dotyczył pasz dla bydła, w 2003 - został rozszerzony na pasze dla innych zwierząt hodowlanych. Wyłączono z tego jedynie żywiące się mięsem zwierzęta futerkowe. Była to odpowiedź Komisji Europejskiej na epidemię choroby wściekłych krów BSE, gdy epidemiolodzy wykryli, iż zaczęła się ona rozprzestrzeniać z powodu karmienia bydła paszami, które zawierały mięso i kości innych chorych krów. BSE może spowodować u człowieka chorobę Creutzfeldta-Jakoba, prowadzącą do obumierania mózgu - takich przypadków było dotąd w całej UE około 300.


POWIĄZANE

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii wystąpił na początku września ...

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę