W toku prowadzonego przez UOKiK postępowania antymonopolowego ustalono, że Izba w uchwalanych cennikach usług weterynaryjnych określała minimalną wysokość opłat za leczenia zwierząt. Do ich przestrzegania byli zobowiązani wszyscy lekarze weterynarii w regionie, ponieważ przynależność do Izby jest obligatoryjna. Ustalenie jednakowych cen na usługi w praktyce oznaczało ograniczenie konkurencji i narzucenie konsumentom z góry ustalonej opłaty za leczenie zwierząt.
Zdaniem Urzędu, praktyka Warszawskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej mogła prowadzić do wyrównywania cen i ich ustalenia na wyższym poziomie niż w warunkach normalnej konkurencji. Za niedopuszczalne uznano fakt, że działań sprzecznych z prawem antymonopolowym dopuściła się instytucja powołana do dbania o należyte wykonywanie zawodu zaufania publicznego.
W związku z powyższym Prezes UOKiK nałożył na Izbę karę w wysokości 13 tys. 706 złotych. Przy ustalaniu wymiaru sankcji wzięto pod uwagę, że niezgodne z prawem praktyki zostały zaniechane we wrześniu 2004 roku. Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
To już kolejna decyzja odnosząca się do rynku usług weterynaryjnych. Od października ubiegłego roku za podobne praktyki Urząd ukarał już siedem regionalnych Izb Lekarsko – Weterynaryjnych. Działania UOKiK są konsekwencją przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego, którym objęto Krajową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną oraz szesnaście jej okręgowych oddziałów.