aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

TĘŻYCZKA HIPOMAGNEZEMICZNA

1 grudnia 2001

TĘŻYCZKA HIPOMAGNEZEMICZNA
TĘŻYCZKA PASTWISKOWA
(Hypomagnesemic tetany)


PRZYCZYNY
Niedobór magnezu w paszy, zmniejszona absorpcja, niedobory energetyczne, stres, leki obniżające poziom magnezu, nadmiar potasu w paszy, zbyt długi okres pojenia cieląt samym mlekiem, przewlekłe biegunki cieląt.

OBJAWY KLINICZNE
Większość przypadków obserwuje się na pastwisku w okresie bujnego rozrostu traw wiosną, około jednej czwartej liczby zachorowań występuje po jesiennych opadach stymulujących intensywny wzrost roślin. Przed wystąpieniem tężyczki u wrażliwych zwierząt można zaobserwować objawy niepokoju (rozszerzone źrenice, wytrzeszcz gałek ocznych, przestrach widoczny w wyrazie oczu). Następnie pojawia się drżenie mięśni, nasłuchująca pozycja uszu, sztywność chodu, zgrzytanie zębami, może wystąpić biegunka, częste napinanie się do oddawania moczu. Przy dalszym pogłębianiu się niedoboru magnezu zwierzęta kładą się, leżą na boku z wyciągniętymi kończynami i wygiętą do tyłu szyją i głową, głośno ryczą. Gdy brak jest pomocy weterynaryjnej giną w krótkim czasie, często przed upływem 1 godziny od chwili zalegania.

ZMIANY ANATOMOPATOLOGICZNE
Brak charakterystycznych zmian, często obserwuje się jedynie wybroczyny i niewielkie wylewy krwawe na nasierdziu, osierdziu i opłucnej.

POMOCNICZE BADANIA LABORATORYJNE
Badanie poziomu magnezu, wapnia i fosforu w surowicy i w paszy.

LECZENIE
Podgrzany (!) do temperatury ciała roztwór siarczanu magnezu, dożylnie 200 ml 20% MgSO4, uzupełnić podaniem podskórnym tej samej ilości (dawka dla przeciętnej wielkości krowy), powtórzyć podanie podskórne po 6 godzinach. W przypadku obserwowanej w czasie iniekcji dożylnych (powolnych!) wyraźnie zwolnionej akcji serca podać preparaty wapniowe. Zwierzętom z objawami niepokoju można podać leki sedatywne. Pozostałym osobnikom w stadzie dodaje się do paszy 50-70 g tlenku magnezu przez kilka dni, Tetamix 150- 200 g/szt.

ZAPOBIEGANIE
Uzupełnienie zawartości magnezu w dawce pokarmowej dodatkami mineralnymi zawierającymi magnez. Zabiegi agrotechniczne zwiększające zawartość i przyswajalność tego pierwiastka.


na podstawie: "Wybrane choroby bydła", Jacek Sikora 


POWIĄZANE

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę