Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Stanowisko resortu rolnictwa w sprawie protestu lekarzy weterynarii

24 grudnia 2015

„Bezpieczeństwo żywności nie jest w Polsce zagrożone” – podkreślił wiceminister Tadeusz Nalewajk udzielając w piątek, na prośbę dziennikarzy komentarza w sprawie protestu lekarzy weterynarii.
Powiedział też, że w ostatnim czasie odbyły się dwa spotkania z Zespołem Negocjacyjnym powołanym przez Krajową Radę Lekarsko-Weterynaryjną i nie ma podstaw do zaostrzenia protestu przez lekarzy weterynarii. „Zaproponowane zostało wiele korzystnych rozwiązań, które dotyczyły m.in. wzrostu opłat i wynagrodzeń lekarzy weterynarii wykonujących z wyznaczenia zadania organów Inspekcji Weterynaryjnej” – podkreślił.

Podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk poinformował, że w najbliższy poniedziałek (10.01.2011 r.) zaplanowane zostały dalsze rozmowy z przedstawicielami Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej z udziałem przedstawicieli rolników – producentów.

Uczestniczący w spotkaniu z dziennikarzami Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek powiedział, że obecna skala protestu nie powoduje zagrożenia wstrzymania w rzeźniach uboju zwierząt i dostarczania mięsa na rynek. Podczas odbywającej się w dniu dzisiejszym narady Głównego Lekarza Weterynarii z Wojewódzkimi Lekarzami Weterynarii zasygnalizowano, że w najbliższym tygodniu problemy mogą pojawić się jedynie w około 30. na 305 powiatowych inspektoratów weterynarii.

Doktor Janusz Związek poinformował również, że podpisanych zostało 3118 umów wyznaczenia, czyli jedynie o około 19% mniej niż w ubiegłym roku. Większość z nich zawarta jest do końca 2011 roku lub do końca stycznia 2011 roku. Nie ma zatem żadnego zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego w najbliższym czasie. Czas wypowiedzenia umów wynosi miesiąc, dlatego na dzień dzisiejszy w żadnym z powiatów nie ma zagrożenia wstrzymania w rzeźniach uboju zwierząt.

Wiceminister Nalewajk poinformował, że tam, gdzie będzie to konieczne czynności lekarzy działających dotychczas z wyznaczenia będą podejmować pracownicy inspekcji powiatowych i wojewódzkich. Przypomniał również, że w przypadkach poważnego zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego, w poszczególnych powiatach istnieje możliwość uruchamiania procedury przyjęcia, przez prywatnie praktykującego lekarza weterynarii, obowiązku wykonywania czynności na podstawie art. 18 ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej.

„Najważniejszy jest konsument i jego bezpieczeństwo będzie zachowane, a rolnik będzie miał możliwość sprzedaży swoich produktów” – zapewnił wiceminister Nalewajk.


POWIĄZANE

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii wystąpił na początku września ...

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę