Rada Ministrów zaakceptowała informację o przebiegu zdarzeń, w związku z wykryciem krowy zainfekowanej gąbczastą encefalopatią bydła, na podstawie raportu Głównego Lekarza Weterynarii.
Zainfekowana krowa w chwili uboju miała 9 lat. Nabyta została w Rzepienniku Strzyżewskim, w powiecie tarnowskim. Nie miała żyjącego potomstwa. Badania pozostałego bydła z gospodarstwa, z którego pochodziła zainfekowana krowa, dało wynik ujemny.
Obecnie trwają ustalenia dotyczące pasz przemysłowych stosowanych w powiecie tarnowskim, gdyż są one najprawdopodobniej źródłem zarażenia. Właścicielom, których zwierzęta poddano eutanazji, wypłacono odszkodowania.
Od 1996 roku do końca stycznia 2001 roku zbadano 447 sztuk bydła i wyniki były ujemne. W lutym 2001 roku rozpoczęto monitoring obejmujący 3 proc. bydła kierowanego do uboju oraz tzw. grupę ryzyka. Program ten trwał do końca października 2001 roku. W okresie tym zbadano 14 944 sztuki bydła.
Od listopada 2001 roku do 15 lutego 2002 roku monitoringiem pod kątem BSE objęto całe pogłowie bydła kierowane do uboju oraz w dalszym ciągu grupę ryzyka. Próby pobierano od bydła w wieku od 24 miesiąca życia.
Od 16 lutego 2002 roku zmieniono, w oparciu o obowiązujące przepisy Unii Europejskiej, granicę wieku badanego bydła na 30 miesięcy – dla zwierząt z normalnego uboju oraz 24 miesiące – dla zwierząt z grupy ryzyka.
Nie wydaje się uzasadnione zwiększanie liczby badań poprzez obniżenie granicy wieku dla wszystkich sztuk bydła do 24 miesięcy, ponieważ nie zwiększy to gwarancji bezpieczeństwa, a jedynie zwiększy koszty monitoringu.
Zdaniem Inspekcji Weterynaryjnej oraz zgodnie z zaleceniami ekspertów UE, zamiast obniżać granicę wieku, dodatkowe gwarancje można uzyskać poprzez pewne regulacje:
Ogółem od momentu badań całego pogłowia bydła kierowanego do uboju (tj. od listopada 2001 roku do 30 kwietnia 2002 roku) zbadano 108 886 sztuk bydła.