Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ptasia grypa - realne zagrożenie dla Polski?

12 października 2005

Dzisiaj w południe mają być znane wyniki badań ptasich próbek z Parku Narodowego Ujście Warty w Lubuskiem. Tam zlatują migrujące ptaki, stąd potencjalne zagrożenie ptasią grypą jest tam największe.

W tej chwili w parku przebywa około 5 tysięcy ptaków; ich liczba może wzrosnąć nawet do 100 tysięcy. Przeprowadzone w ubiegłym tygodniu wstępne badania na obecność wirusa H5N1 w odchodach ptactwa z parku miały wynik negatywny. Procedury wymagają jednak powtórzenia badań.

Choć ptasia grypa coraz bliżej naszych granic, celnicy na polsko-rosyjskich przejściach w Bezledach, Gołdapi i Gronowie nie mają kombinezonów i masek. Na wyposażeniu są tylko rękawice. Nie mają też sprzętu; mają za to instrukcje od ministra finansów.

Nie wszyscy eksperci są przekonani, że pandemia ptasiej grypy jest nieuchronna. Obawiam się tego, ale nie przewiduję, by miało nastąpić. Powinniśmy być na taką ewentualność gotowi, ale oceniam, że niebezpieczeństwo jest mniejsze niż się o tym mówi. W mediach zbyt wiele wokół tego histerii i niepotrzebnego straszenia ludzi. Sądzę, że naukowcy powinni przede wszystkim wziąć się do pracy - twierdzi Profesor Edwin Kilbourne z Nowego Yorku, który przez kilkadziesiąt lat badał wszelkie epidemie grypy.


POWIĄZANE

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii wystąpił na początku września ...

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę