Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

O zwalczaniu zachodniej stonki korzeniowej.

22 maja 2007
 Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi   o zmianę zapisów rozporządzenia MRiRW z dnia 18 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowych sposobów postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się zachodniej stonki korzeniowej.

W obecnym brzmieniu przepisy tego rozporządzenia, w przypadku stwierdzenia obecności tego szkodnika w uprawie, nakazują producentowi rolnemu stosowanie między innymi, zmianowania tej uprawy zarówno w strefie porażenia, jak i bezpieczeństwa oraz buforowej raz na dwa lub trzy lata bądź jej zaniechanie na okres jednego lub dwóch lat (w zależności od strefy).
- Samorząd rolniczy w pełni rozumie intencje, którymi kierowali się legislatorzy proponując tak rygorystyczne przepisy, jak również zdaje sobie sprawę ze skali zagrożenia, które może powodować ten szkodnik. Naszym zdaniem należałoby jednak w tym przypadku brać również pod uwagę specyfikę produkcji kukurydzy, która z założenia uprawiana jest często w kilkuletniej monokulturze na dużych areałach, jako surowiec paszowy dla utrzymywanego licznego inwentarza żywego. Konsekwencją tego typu uprawy jest uzależnienie prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa od kontynuacji zaplanowanej produkcji kukurydzy, zaś zakaz jej uprawy powoduje poważne problemy producenta. Producenta, który może być zmuszony do zmiany kilkuletniego planu w związku z faktem, że znalazł się w 5-kilometrowej strefie bezpieczeństwa od miejsca występowania stonki – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR .
Dlatego też KRIR proponuje by przepis nakazujący zmianowanie ograniczyć jedynie do jednokilometrowej strefy porażenia i zmniejszyć jego okres do dwóch lat (jeden rok zaniechania produkcji kukurydzy), zaś w strefie bezpieczeństwa pozostawić jedynie obowiązek wykonania odpowiednich zabiegów chemicznych z koniecznością ich prewencyjnego powtórzenia w kolejnym sezonie. Propozycja ta poparta jest opiniami producentów kukurydzy, którzy twierdzą, że to właśnie prawidłowo wykonywane, skuteczne zabiegi chemiczne, a nie zmianowanie wydatniej przyczyniają się do eliminacji tego szkodnika w rejonach jego występowania.  
Zdaniem samorządu rolniczego powyższe zmiany idące naprzeciw oczekiwaniom rolników zapewniłyby jednocześnie ich zaangażowanie i troskę o eliminację występowania zachodniej stonki korzeniowej i czystość swoich upraw bez konieczności poważnych zmian w planach gospodarowania.

POWIĄZANE

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii wystąpił na początku września ...

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę