Adama_poleposition_15.03_30.04

Na Ukrainie nowe ogniska ASF, w Polsce ostatni przypadek - w sierpniu

28 października 2015
Ukraińskie służby weterynaryjne stwierdziły dwa nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej w obwodzie sumskim. W Polsce ostatni przypadek takiego wirusa u dzika stwierdzono w sierpniu.

Jak informuje Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA), specjaliści z ukraińskich służb weterynaryjnych stwierdzili dwa nowe ogniska ASF w dwóch gospodarstwach hodowlanych trzody chlewnej w obwodzie sumskim, w północno-wschodniej części Ukrainy (obwód graniczy z Rosją). Utworzono strefę zagrożoną.

 
W tym roku pogorszyła się na Ukrainie sytuacja epidemiologiczna związana z ASF. Według oficjalnych informacji, od początku roku zarejestrowano dwadzieścia dwa przypadki tej choroby, z czego szesnaście u świń, pięć u dzików, a jeden dotyczył skażenia żywności.

 
Służby weterynaryjne zidentyfikowały pięć obwodów ukraińskich, najbardziej narażonych na wystąpienie ASF – kijowski, czernihowski, sumski, połtawski i rówieński.

 
Wzrost przypadków zachorowań oraz wykrycie ASF w dużych zakładach produkcyjnych w pierwszej połowie tego roku były powodem przyznania przez ukraińskie władze kwoty 45 mln UAH (2,1 mln USD) na zwalczanie choroby. Środki te zostaną wykorzystane m.in. na odstrzał dzików, które są głównym czynnikiem przenoszenia ASF.

 
W Polsce problem występowania ASF wydaje się opanowany przez służby weterynaryjne. Ostatni przypadek tej choroby wykryto w sierpniu tego roku u dzika odstrzelonego w pobliżu miejscowości Łapicze (gmina Krynki, powiat sokólski, województwo podlaskie), w odległości ok. 1 km od granicy polsko-białoruskiej. Był to siedemdziesiąty szósty przypadek afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. Wcześniej (w połowie 2014 r. i w lutym 2015 r.) wykryto 3 przypadki ASF u świń. Wszystkie przypadki ASF znajdowały się na terenie województwa podlaskiego.

POWIĄZANE

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wystąpieniu trzech przypadków wścieklizny ...

W imieniu wszystkich lekarzy weterynarii zwracamy się z apelem do Prezydenta RP ...

Główny Lekarz Weterynarii informuje o aktualnej sytuacji w zakresie występowania...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę