Ptak_Waw_CTR_2024

Kontrole żywności na granicy polsko-rosyjskiej

17 sierpnia 2005

Wobec zagrożenia ptasią grypą na polsko-rosyjskiej granicy zaostrzono kontrole podróżnych przywożących produkty żywnościowe - poinformował PAP w piątek rzecznik Izby Celnej w Olsztynie Ryszard Chudy. Podkreślił, że zakaz wwożenia w bagażu osobistym mięsa i jego przetworów oraz mleka i produktów mleczarskich obowiązuje od czasu przystąpienia Polski do UE. "W związku z informacjami o realnym zagrożeniu ptasią grypą polskie służby celne od piątku rygorystycznie przestrzegają tych zakazów" - powiedział Chudy.

Rzecznik olsztyńskiej izby celnej zaapelował do podróżnych - zwłaszcza tych często przekraczających polsko-rosyjską granicę - by nie wwozili do Polski kanapek. "Jeśli ktoś nie zje kanapki przed wjazdem do Polski, musi ją wrzucić do specjalnego pojemnika znajdującego się na granicy. Żywność ta będzie niszczona" - powiedział Chudy.

Zaznaczył, że jeśli celnicy odnajdą w bagażu osobistym nie zgłoszone przez podróżnego produkty żywnościowe, mogą go ukarać grzywną albo wszcząć postępowanie karne.

Wyjątkiem od zakazu wwożenia do UE są mleko w proszku dla niemowląt, pokarm dla niemowląt a także środki medyczne stosowane ze względów medycznych, o ile te produkty nie wymagają przed spożyciem schłodzenia, są opakowane firmowo, a opakowanie to jest nienaruszone.

Były główny lekarz weterynarii, ekspert ds. weterynaryjnych Piotr Kołodziej powiedział w czwartek, że Polsce nie grozi atak ptasiej grypy. Jego zdaniem, co prawda zagrożenia nigdy nie można całkowicie wykluczyć, ale w tym przypadku jest ono znikome.

"Nie importujemy mięsa drobiowego z Rosji. Jest też zbyt daleko, by chorobę przeniosły z Syberii wędrowne ptaki" - powiedział Kołodziej. Zaznaczył, że nie zarazimy się poprzez mięso drobiowe sprzedawane w sklepach, ponieważ jest to głównie mięso z hodowli krajowej. Poza tym gotowanie czyni mięso bezpiecznym.

W jego opinii, pewnym zagrożeniem mogłaby być natomiast żywność przewożona przez osoby podróżujące indywidualnie z tamtych terenów, dlatego odpowiednie służby na granicach powinny zwrócić na to uwagę.

Ptasia grypa zaatakowała trzy rosyjskie obwody na Syberii. Tylko w rejonie Nowosybirska zapowiedziano wybicie 65 tysięcy sztuk drobiu, zagrożonych wirusem H5N1. Ptasią grypę stwierdzono też na fermach na północy Kazachstanu, co w środę oficjalnie potwierdzono w Astanie. Rosyjskie ministerstwo zastrzegło jednak, iż mimo szerzącej się epidemii wśród ptaków, nie notowano przypadku zaatakowania człowieka przez ten groźny wirus.

Ptasia grypa, od 2003 r. nękająca kraje Azji Południowo-Wschodniej, spowodowała już na tym obszarze śmierć najmniej 61 osób, głównie w Wietnamie i Tajlandii. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed pandemią tej choroby i szacuje, że może ona zabić nawet 50 milionów osób.


POWIĄZANE

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii wystąpił na początku września ...

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę