Prezentujemy treść odpowiedzi Głównego Lekarza Weterynarii z 26 września br. na wystąpienie KRIR z 19 sierpnia br. w sprawie pobierania opłaty skarbowej za wydanie zaświadczenia o spełnianiu minimalnych standardów, co do higieny i warunków utrzymania zwierząt w gospodarstwie.
W odpowiedzi na pismo z dnia 19 sierpnia 2008 r. nr KRIR/KP/2357/08 dotyczące pobierania opłaty skarbowej za wydanie zaświadczenia o spełnianiu minimalnych standardów, co do higieny i warunków utrzymania zwierząt w gospodarstwie, wydanych na podstawie art. 29a ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 121, póz. 842 z późn. zm.), uprzejmie informuję, co następuje.
Kwestię pobierania opłaty skarbowej reguluje ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, póz. 1635 z późn. zm.). Wysokość i podstawę pobrania opłaty skarbowej przewiduje część II załącznika do przedmiotowej ustawy. Kolumna trzecia w załączniku do ww. ustawy reguluje zwolnienia z opłaty skarbowej. Należy podkreślić, iż w kolumnie trzeciej części II w póz. 21 pkt 12 ustawy przewiduje się zwolnienie z opłaty skarbowej dla zaświadczeń niezbędnych do uzasadnienia wniosku o udzielenie pomocy z udziałów Unii Europejskiej. W związku z powyższym niesłuszne jest pobieranie opłaty skarbowej za zaświadczenia o spełnianiu minimalnych standardów, co do higieny i warunków utrzymywania zwierząt w gospodarstwie wydane w celu ubiegania się o pomoc finansową pochodzącą z funduszy Unii Europejskiej.
W takim przypadku, mając na względzie art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, póz. 60 z późn. zm.), zastosowanie będą miały przepisy tej ustawy o nadpłacie (art. 72 i n.). W celu skorzystania z możliwości zwrotu nienależnie pobranej opłaty należy zwrócić się do właściwego organu podatkowego.
Jednocześnie przepraszam za opóźnienie w udzieleniu odpowiedzi
Krzysztof Jażdżewski
Zastępca Głównego
Lekarza Weterynarii