Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

BSE: Czwarty przypadek

4 listopada 2002

Służby weterynaryjne wykryły czwarty w Polsce przypadek zachorowania krowy na BSE – poinformował w czwartek Piotr Kołodziej, Główny Lekarz Weterynarii. To pierwszy przypadek, kiedy zwierzę miało objawy choroby.

Ta krowa miała objawy kliniczne, wskazujące na to, że jest chora na BSE. Chorobę rozpoznał lekarz weterynarii. Zwierzę zostało ubite; w wyniku badań laboratoryjnych wykonanych w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach potwierdzono diagnozę – powiedział Kołodziej.

Wojewódzki lekarz weterynarii w Lublinie dr Jan Sławomirski poinformował PAP, że krowa była rasy nizinnej, pochodziła z rodzimej hodowli i według zapewnień jej właścicieli nie miała kontaktu z importowanym bydłem zaliczanym do grupy tzw. dużego ryzyka. Chorą krowę kupił osiem lat temu na targu jako cielę gospodarz spod Krasnegostawu. Po siedmiu latach, w 2001 roku, odkupił ją od niego rolnik z powiatu zamojskiego. We wrześniu krowa ocieliła się u niego i po dwu tygodniach zaczęła zdradzać objawy nerwowe, typowe dla okresu poporodowego. Ponieważ jednak leczenie nie przyniosło poprawy, 3 października – jak podał Sławomirski – lekarz weterynarii zamknął gospodarstwo. W kilka dni później krowa padła, pobrano materiał do badań. Badania histopatologiczne w puławskim PIW potwierdziły u niej BSE.

Ostateczne wyniki badań przekazano wojewódzkiemu lekarzowi weterynarii w środę. Tego samego dnia, wieczorem wszystkie sześć krów z obu gospodarstw (z pow. zamojskiego i krasnostawskiego) zostało ubitych, a ich mięso zostało zutylizowane. Wśród ubitego bydła znalazły się dwie córki chorej krowy. Mięso z reszty jej potomstwa, w tym ostatnie cielę zostało skonsumowane – podał Sławomirski.

Chora na BSE krowa – jak wyjaśniał Główny Weterynarz Kraju – wykazuje objawy nerwowego porażenia i niedowładu mięśni. Nie każde chore zwierzę ma takie same objawy. Może ono dziwnie reagować na dźwięk i światło, może też kiwać się i zataczać. Krowy mogą np. – tłumaczył Kołodziej – skakać przez małe przeszkody, przez które normalnie by przeszły.

W poprzednich trzech wykrytych w Polsce przypadkach BSE chorobę rozpoznawano dopiero po badaniu mięsa krowy.

Po raz pierwszy BSE w kraju stwierdzono w maju tego roku w Małopolsce u krowy, która trafiła do ubojni w Mochnaczce Wyżnej koło Krynicy. Potwierdziły to badania laboratoryjne. Zwierzę dostarczone do ubojni w Mochnaczce nie wykazywało objawów nerwowych charakterystycznych dla BSE. Obecność prionów w mózgu krowy wykazały dopiero specjalistyczne badania. Do zarażenia doszło najprawdopodobniej drogą pokarmową, a nie genetyczną.

W sierpniu w wyniku rutynowych badań prób pobranych od krowy w rzeźni w województwie lubelskim odkryto, że jedna z nich wykazuje reakcję pozytywną na BSE. Próba pochodziła od ok. 12-letniej krowy z tego samego województwa. Badanie wykonano dwoma różnymi testami w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach.

Trzeci przypadek BSE odkryto po koniec września. Krowa pochodziła z dużego stada w powiecie kluczborskim (woj. opolskie). Była potomstwem sprowadzonej z Holandii krowy, która żyje i nie ma objawów choroby. Mięso wykryto w rzeźni w woj. śląskim.

Pierwsze zachorowania krów na BSE zaobserwowano w Wielkiej Brytanii w kwietniu 1985 roku. Od tego czasu do końca marca br. w tym kraju odnotowano ponad 182 tys. przypadków BSE, blisko 2 tys. w Irlandii Północnej i zaledwie 3112 w pozostałych krajach świata.

Gąbczasta encefalopatia bydła (BSE) to śmiertelna, neurodegeneracyjna choroba, w której mózg zanika, zmieniając się w gąbczasta masę. Jest powodowana przez zakaźne białka – priony.

Odpowiednikiem BSE u ludzi jest znana od dawna choroba Creutzfeldta-Jakoba – ciężkie schorzenie układu nerwowego, zwykle dotykające osoby w wieku średnim i starszym. W ostatnich latach pojawiła się wśród osób młodych, co przypisuje się zakażeniom BSE.


POWIĄZANE

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii wystąpił na początku września ...

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę